Aktualizacja: 03.11.2016 05:45 Publikacja: 02.11.2016 18:36
Teczki z materiałami dot. działalności Czesława Kiszczaka zaprezentowane podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Obrony Narodowej w Warszawie
Foto: PAP, Marcin Obara
W latach 1946–1947 por. Czesław Kiszczak był przez swoich przełożonych oddelegowany do pracy w Londynie. Miał inwigilować środowisko żołnierzy gen. Władysława Andersa. Ten epizod z jego życia był znany, ale wybiórczo. Historycy dysponowali bowiem tylko kilkoma raportami Kiszczaka. On sam twierdził, że będąc w Londynie, pomagał polskim żołnierzom w powrocie do kraju.
Teraz w wojskowych archiwach odnaleziono dwie teczki z jego donosami na żołnierzy Andersa. – Materiały te w lutym 1990 roku zostały przekazane z MSW do Centralnego Archiwum Wojskowego, ale nie zostały ujęte w ewidencji, więc nie były udostępniane historykom – mówi Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego. – Nie wiem, jaki był krąg osób, który o nich wiedział, to będzie ustalała prokuratura, bo akta te 16 lat temu powinny być przekazane do IPN.
Dążenie do dokonania czegoś przed innymi leży w ludzkiej naturze: jako pierwszy dotrzeć na biegun, do źródła Nilu, opłynąć pod żaglami samotnie glob ziemski bez zawijania do portu, przepłynąć wpław kanał La Manche, zjechać na nartach z Mount Everestu…
Kolaboracja jest słowem o wydźwięku wybitnie negatywnym. Kojarzona jest niemal wyłącznie ze zdradą. Jako wzór takiej haniebnej postawy stawia się państwo Vichy pod kierownictwem marszałka Philippe’a Pétaina i premiera Pierre’a Lavala.
Do trzech lat więzienia grozi mieszkańcowi Częstochowy, który zaprzeczał zbrodniom popełnionym przez Niemców w obozach koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau oraz na Majdanku.
Już opadł kurz po tegorocznej paraolimpiadzie w Paryżu, buchalterzy posegregowali medale według kolorów, obliczyli, jaki statystycznie nakład finansowy przypada na jeden medal, osłabło też zainteresowanie sekundami w wyścigach i centymetrami w rzutach. Można więc zachować się „niesportowo” i zadać pytanie: od jak dawna osoby niepełnosprawne traktowane są po ludzku?
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
W 1939 r. granica między walką prowadzoną przez regularne Wojsko Polskie a partyzantką tworzoną przez żołnierzy z rozbitych, odciętych bądź „zabłąkanych” oddziałów była bardzo płynna. Wojnę szarpaną przeciwko Niemcom rozpoczął nie tylko major Henryk Dobrzański „Hubal”.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
W dniach 28 listopada – 2 grudnia Partia Razem przeprowadziła wybory do organów krajowych na kadencję 2024–2026. Znamy już wyniki – na współprzewodniczących wybrano posła Adriana Zandberga oraz radną Krakowa Aleksandrę Owcę.
– Na pewno będzie to bardzo mocna kampania wyborcza, być może nawet brutalna, co już widać po tych doniesieniach w niektórych mediach, świństwach na temat Karola Nawrockiego – powiedział Przemysław Czarnek, były minister edukacji w rządzie Mateusza Morawieckiego, odnosząc się do anonimowego raportu dotyczącego kandydata w wyborach prezydenckich, popieranego przez PiS.
Pomyślnie zakończył się pierwszy, testowy lot zbudowanego dla Polski F-35A „Husarz" - podał portal The Aviationist.
Osobiście poznał dwóch papieży oraz Xi Jinpinga i Władimira Putina. Rządowe media na Białorusi promują najmłodszego syna dyktatora. Kim jest Mikołaj Łukaszenko?
Ustawa przywraca podstawy obrony cywilnej. Niedługo po wejściu jej w życie samorządy powinny móc starać się o dofinansowanie zadań – mówi radca prawny Adrian Pokrywczyński, ekspert ds. prawnych w Biurze Związku Powiatów Polskich.
W ciągu 48 godzin zapadnie decyzja Lewicy o kandydacie lub kandydatce na prezydenta – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”. W grze w praktyce są obecnie dwa nazwiska. Na kogo postawi Lewica?
Do 10 stycznia w przypadku regionu opolskiego i do 17 stycznia dla gmin łódzkich – takie są terminy składania wniosków na projekty wodno-kanalizacyjne.
Po powrocie premiera Donalda Tuska z forum ośmiu państw nordyckich i bałtyckich szwedzka prasa pełna jest zachwytów nad Polską. Dobrze, abyśmy już na stałe weszli w skład grupy, która łączy Bałtyk.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas