Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w piątek w Zamku Królewskim w Warszawie. Wyróżniając prezydenta Kaczyńskiego, kapituła wzięła pod uwagę opinię wnioskodawcy, czyli Muzeum Powstania Warszawskiego, które argumentowało, że był on „pierwszym polskim politykiem, który przykładał dużą wagę do aktywnej polityki historycznej w realiach współczesnego państwa".
Tytuł Kustosz Pamięci Narodowej trafi też do Janusza Wasylkowskiego za badanie i popularyzowanie dziejów Lwowa i założenie Instytutu Lwowskiego. Z kolei ojciec Antoni Herkulan Wróbel z zakonu bernardynów z Argentyny otrzyma nagrodę za to, że poświęcił się dokumentowaniu dziejów tamtejszej Polonii.
Ponadto tytuł otrzymają dwie organizacje: działające w Ameryce Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej oraz wrocławskie Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów.
Nagroda Kustosz Pamięci Narodowej przyznawana jest za szczególny wkład w upamiętnianie historii narodu polskiego w latach 1939–1989, a także za działalność publiczną, zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej.
„Rzeczpospolita" jest patronem uroczystości wręczenia nagrody.