Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 16.06.2017 01:04 Publikacja: 16.06.2017 00:13
Jeden z nadajników używanych przez Radio Solidarności Walczącej (z lewej). Esbecy usiłowali je namierzać, używając anten pelengacyjnych (z prawej).
Foto: Archiwum Solidarnosci Walczacej
Kiedy mowa o podziemnym radiu w Polsce, powszechnie myśli się o Radiu Solidarność. To rzeczywiście był polski fenomen na skalę światową, ale bynajmniej nie jedyna podziemna radiostacja, czy raczej szereg niezależnych od siebie ośrodków radiowych. Własnym radiem dysponowało również kilka innych struktur podziemnych, np. Niezależne Zrzeszenie Studentów. Nie inaczej było w przypadku Solidarności Walczącej, której radiowcy (zwłaszcza w stolicy Dolnego Śląska) działali zresztą bardzo prężnie.
To, co stworzył inżynier budujący układ scalony będący „sercem” telefonu komórkowego, to prawdziwe arcydzieło. To genialne ułożenie i połączenie tysięcy elementów!
W panteonie chrześcijańskich świętych jest wiele osób, które można podziwiać jako wzór wielkiej odwagi, wiary i człowieczeństwa. Paradoksalnie z tego grona najbardziej znany jest święty, o którego życiu prawie nikt nic nie wie. Wspominamy go 6 grudnia, choć rzadko w kontekście religijnym. Znają go bowiem nie tylko chrześcijanie, ale dzięki komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia także wyznawcy innych religii oraz ateiści. W Polsce wie o nim każde dziecko, choć jeszcze dwa wieki temu nie miał nic wspólnego ze świętami.
Coś, co dziś nazywamy mediami, a wcześniej należałoby nazwać świadomym i celowym poszerzaniem zasięgu komunikacji, wkroczyło w sferę wojny w momencie, kiedy narodziła się kategoria narracji.
Akty nieposłuszeństwa armii zdarzały się od najdawniejszych czasów. W historię buntów wpisały się także siły zbrojne carstwa moskiewskiego. Za mieszanie się do polityki strzelcy zapłacili straszliwą cenę.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
85 lat temu Armia Czerwona zaatakowała Finlandię. Był to kolejny krok w realizacji tajnego protokołu dodatkowego do paktu Ribbentrop-Mołotow, który skazywał sześć suwerennych państw na utratę niepodległości.
- Tu wiele rzeczy będzie się jeszcze działo w ciągu najbliższych tygodni - mówił w rozmowie z RMF FM były przewodniczący PO, senator Grzegorz Schetyna.
Aby ożywić rynek pracy, politycy powinni zająć się wdrożeniem już istniejącego prawa i powstrzymać się od pochopnych zmian.
Od początku lat 2000. nabrzmiewał ruch dziennikarzy uważających się za „niezależnych” tylko dlatego, że służyli innej partii niż ta, która sprawowała władzę. W nowym SDP nie pamiętano czasów, kiedy za niezależność płaciło się utratą pracy albo i więzieniem.
- Stali przedstawiciele Rady Bezpieczeństwa powinni być strażnikami pokoju, a nie toczyć wojny przeciwko dzieciom innych narodów - mówił w czasie posiedzenia RB ONZ szef MSZ Radosław Sikorski.
Czy w przypadku wymaganych konsultacji uchwały wystarczy, że sejmik województwa ustali, jaki adres elektroniczny wskazał do konsultacji właściwy organ statutowy związku zawodowego? Czy musi sprawdzić aktualność tego adresu?
Fundacja Ośrodka KARTA znalazła się na skraju upadku. Potrzebuje dwóch milionów złotych, aby przetrwać do końca roku.
Nie będzie prawdy w naszych relacjach, jeżeli nie będzie ekshumacji (ofiar rzezi wołyńskiej - przyp. red.). One były za naszych czasów. Zostały w gwałtowny sposób zatrzymane. Ukraińcy znaleźli pretekst, żeby nie pozwolić na nie. Ukraińska polityka – powiem najdelikatniej, jak mogę – nie wyciąga wniosków z tego, że pewne sprawy są niedopowiedziane i niezałatwione - powiedział w rozmowie z RMF FM Grzegorz Schetyna.
W Gdańsku obchodzona jest rocznica utworzenia Europejskiego Centrum Solidarności i podpisania Porozumień Sierpniowych w 1980 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas