„Niezwyciężeni": Polski opór na eksport

Rozmowa z Rafałem Pękałą, koordynatorem projektu „Niezwyciężeni" z Biura Edukacji Narodowej IPN

Aktualizacja: 18.09.2017 20:32 Publikacja: 18.09.2017 19:28

„Niezwyciężeni": Polski opór na eksport

Foto: materiały prasowe

Rzeczpospolita: „Niezwyciężeni" to animowana wersja najnowszej historii Polski – od kampanii wrześniowej do upadku komunizmu. Za projekt odpowiedzialny jest Instytut Pamięci Narodowej. Kto jest bohaterem animacji?

Rafał Pękała: Najważniejszym elementem i kryterium doboru scen był opór. To historia o tym, jak każda próba zniewolenia Polaków spotykała się ze sprzeciwem. Stąd opowieść o niemieckiej i radzieckiej napaści na Polskę we wrześniu 1939 r., o funkcjonowaniu Polskiego Państwa Podziemnego, ale także o kontynuacji tego oporu po wojnie. W filmie znaleźli się m.in. gen. Stanisław Maczek czy rotmistrz Witold Pilecki. Ale są też kobiety – jedyna cichociemna, czyli Elżbieta Zawacka, jest też Irena Sendlerowa ratująca żydowskie dzieci oraz agentka AK Teodora Żukowska. W ten sposób chcieliśmy pokazać zaangażowanie całego społeczeństwa na rzecz oporu przeciwko okupantom. Są też strajki solidarnościowe i ruch robotniczy, który powstał w 1980 r., w karnawale Solidarności.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Historia
Paweł Łepkowski: „Największy wybuch radości!”
Historia
Metro, czyli dzieje rozwoju komunikacji miejskiej Część II
Historia
Krzysztof Kowalski: Cień mamony nad przeszłością
Historia
Wojskowi duchowni prawosławni zabici przez Sowietów w Katyniu będą świętymi
Historia
Obżarstwo, czyli gastronomiczne alleluja!
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku