Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 01.10.2017 07:17 Publikacja: 01.10.2017 00:14
Projekt "Puls wolności" w wykonaniu Orkiestry Wielkich Bębnów towarzyszył festiwalowi w Gdyni.
Foto: materiały prasowe
Statuetka Złoty Opornik została przekazana w ręce reżyserki Krystyny Krauze. Jej film opowiada historię Karela Kryla, barda czechosłowackiej opozycji.
Jury konkursu filmowego w skład, którego wchodzili przewodniczący Maciej Drygas oraz Jan Ruman, prof. Piotr Niwiński, Tadeusz Szyma i Michał Bożek, przyznało też wyróżnienia. Otrzymały je filmy: „Jak Oskar komunę obalał" w reżyserii Piotra Kucińskiego i Mirosława Basaja, za dokument o naukowcach z Solidarności Walczącej, którzy potrafili zaprząc satelitę do walki z komuną. Wyróżniono też obraz „Polski nie zniszczy nic na świecie. Historia chorążego Antoniego Dołęgi" w reżyserii Bogny Bender-Motyki, która opowiedziała historię żołnierza, który poszukiwany przez bezpiekę, nie ujawnił się aż do swojej śmierci w 1982 roku i został w tajemnicy pochowany przez przyjaciół. Wyróżniono też dokument „Mój przyjaciel Laluś" Dariusza Walusiaka, opisujący koszmar komunistycznych represji wobec żołnierzy wyklętych oraz ich bliskich żyjących z piętnem dzieci bandytów. Równorzędne wyróżnienie otrzymała też Ewa Szakalicka za film „Podwójnie wyklęty". Opowiada on losy kapitana Romualda Rajsa „Burego", który został aresztowany w listopadzie 1948 roku przez UB i skazany w pokazowym procesie na karę śmierci. Do dzisiaj ciąży na nim zarzut ludobójstwa, który podtrzymuje pion śledczy IPN.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Akta odtajnione niedawno przez Główne Archiwum Policji ujawniają nieznane fakty o napadzie na konwój przed warsz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas