Reklama
Rozwiń

Opowieści o zapomnianych bohaterach

Film o czeskim piosenkarzu Karelu Krylu zwyciężył w IX Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, który został zorganizowany w Gdyni.

Aktualizacja: 01.10.2017 07:17 Publikacja: 01.10.2017 00:14

Projekt "Puls wolności" w wykonaniu Orkiestry Wielkich Bębnów towarzyszył festiwalowi w Gdyni.

Projekt "Puls wolności" w wykonaniu Orkiestry Wielkich Bębnów towarzyszył festiwalowi w Gdyni.

Foto: materiały prasowe

Statuetka Złoty Opornik została przekazana w ręce reżyserki Krystyny Krauze. Jej film opowiada historię Karela Kryla, barda czechosłowackiej opozycji.

Jury konkursu filmowego w skład, którego wchodzili przewodniczący Maciej Drygas oraz Jan Ruman, prof. Piotr Niwiński, Tadeusz Szyma i Michał Bożek, przyznało też wyróżnienia. Otrzymały je filmy: „Jak Oskar komunę obalał" w reżyserii Piotra Kucińskiego i Mirosława Basaja, za dokument o naukowcach z Solidarności Walczącej, którzy potrafili zaprząc satelitę do walki z komuną. Wyróżniono też obraz „Polski nie zniszczy nic na świecie. Historia chorążego Antoniego Dołęgi" w reżyserii Bogny Bender-Motyki, która opowiedziała historię żołnierza, który poszukiwany przez bezpiekę, nie ujawnił się aż do swojej śmierci w 1982 roku i został w tajemnicy pochowany przez przyjaciół. Wyróżniono też dokument „Mój przyjaciel Laluś" Dariusza Walusiaka, opisujący koszmar komunistycznych represji wobec żołnierzy wyklętych oraz ich bliskich żyjących z piętnem dzieci bandytów. Równorzędne wyróżnienie otrzymała też Ewa Szakalicka za film „Podwójnie wyklęty". Opowiada on losy kapitana Romualda Rajsa „Burego", który został aresztowany w listopadzie 1948 roku przez UB i skazany w pokazowym procesie na karę śmierci. Do dzisiaj ciąży na nim zarzut ludobójstwa, który podtrzymuje pion śledczy IPN.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego