Zupełnie jak z innej epoki dociera do nas w ostatnich dniach informacja z Madagaskaru o wybuchu epidemii dżumy. Liczba potwierdzonych zachorowań potroiła się w ciągu ostatnich dwóch tygodni, a epidemia pochłonęła już kilkadziesiąt istnień ludzkich.
W czasach średniowiecza Europa była stale nękana przez dżumę. Zaraza uderzała zawsze od wschodu, najczęściej przywożona na statkach, i w niedługim czasie unicestwiła jedną trzecią Europejczyków. Wszystkie wojny w historii ludzkości kosztowały łącznie mniej istnień ludzkich niż pandemia dżumy. Dopiero w 1894 r. pewien Szwajcar odkrył w Hongkongu pałeczkę dżumy, co umożliwiło pokonanie tego największego masowego mordercy wszech czasów.
Dzisiejsza naukowa nazwa krwiożerczego potwora – Yersinia pestis – pochodzi od nazwiska sławnego szwajcarskiego lekarza Alexandre’a Johna Emila Yersina (aby móc pracować jako lekarz we francuskich koloniach, w wieku 25 lat został również obywatelem Francji). Yersin urodził się w 1863 r. w Aubonne niedaleko Lozanny. Zmarł przed 75 laty w swoim domu w Nha Trang, wietnamskim nadmorskim miasteczku, które do dzisiaj czci go jak żadnego innego mieszkańca.
Lekarz, naukowiec, podróżnik
Yersin był uczniem i współpracownikiem Louisa Pasteura, a wcześniej także studentem Roberta Kocha, niemieckiego rywala Pasteura (jako Szwajcar Yersin posługiwał się zarówno językiem francuskim, jak i niemieckim). Być może to właśnie ta kombinacja sprawiła, że Pasteur, ówczesna „gwiazda” medycyny, taką sympatią darzył swojego podopiecznego.
Będąc uzależnionym od morza, Yersin po krótkiej wyprawie do Bretanii uległ w końcu urokowi oceanów i porzucił obiecującą karierę naukowca u boku Pasteura, po czym zaciągnął się na statek do Azji Południowo-Wschodniej jako zwykły lekarz pokładowy. W Wietnamie od razu upodobał sobie rybacką wieś Nha Trang, która odtąd miała się stać centrum życia młodego lekarza, naukowca i podróżnika. Stamtąd wyruszył do Hongkongu, aby w 1894 r. w samym środku epidemii dżumy zidentyfikować jej czynnik zakaźny, nazwany później od jego nazwiska Yersinia pestis. Odkrycie to uczyniło go znanym w świecie medycznym.