Reklama
Rozwiń

4 czerwca: Wspólnota i single wolności

W rocznice częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku Dom Spotkań z Historią w Warszawie zaprasza do wspólnego świętowania.

Aktualizacja: 04.06.2021 11:29 Publikacja: 04.06.2021 11:27

4 czerwca: Wspólnota i single wolności

Foto: Fotorzepa, Monika Kuc

W samo południe zostanie odsłonięty pomnik „Solidarności” na skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i Mikołaja Kopernika. Jego projekt jest dziełem Jerzego Janiszewskiego, autora słynnego logo Solidarności.
Ten napis jest też dominującym elementem bryły pomnika. A jego podparciem są cztery fragmenty muru berlińskiego – symbolu „żelaznej kurtyny” i podziału Europy na dwa bloki w czasach komunizmu. Na rewersie tego postumentu na blokach muru widać graffiti, powstałe po upadku muru w 1989, symbolizujące zwycięstwo wolności.

Nowy pomnik stoi na tle muralu przypominającego z kolei ikoniczny plakat wyborczy z 1989 roku „W samo południe” Tomasza Sarneckiego - z ruszającym na wybory szeryfem – Gary Cooperem z plakietką Solidarności.
Fundatorem pomnika jest Fundacja im. Ronalda Reagana, a współorganizatorem Miasto Stołeczne Warszawa.
Dom Spotkań z Historią zachęca również do głosowania online na Singiel Wolności, przywołujący muzyczny świat lat 80. - Lata 80. były pełne brzmień wolności, przemycanej w tekstach pod nosem cenzury, w muzyce i na koncertach. Przypomnimy muzyczną atmosferę tamtych lat i zapraszamy do głosowania na Singiel Wolności. Wspólnie wybierzemy utwory, które znajdą się na dwóch stronach siedmiocalowego limitowanego winylu. – mówi Piotr Jakubowski, dyrektor DSH .

Wykonają je znakomite wokalistki Paulina Przybysz oraz Gaba Kulka we własnych aranżacjach, dając nowe życie utworom, które towarzyszyły rodzącej się w Polsce wolności. Oryginalnych utworów można posłuchać na stronie towolnosc.dsh.waw.pl. A głosowanie trwa od 4 do 15 czerwca.

4 czerwca o godz. 18 odbędzie się też tradycyjne spotkanie „toast za wolność” pod dawną legendarną „Niespodzianką” na Placu Konstytucji, gdzie w 1989 roku znajdowała się siedziba Warszawskiego Komitetu Obywatelskiego. Transmisja z wydarzenia w mediach społecznościowych (na Facebooku DSH).

5 czerwca otwarta zostanie plenerowa wystawa „Niepokorne 2.0. Kobiety w opozycji lat 80.” W sąsiedztwie DSH w Warszawie, na Skwerze im. ks. J. Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu. Przypomina o opozycyjnym zaangażowaniu kobiet i ich zasługach w rozwoju demokratycznego państwa. Działały nie tylko w Gdańsku, ale i w wielu innych miastach, tymczasem pamięć o nich często bywa pomijana.

Także w sobotę odbędzie się premiera książki „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” Moniki Szewczyk-Wittek, której bohaterkami są: Anna Beata Bohdziewicz, Anna Brzezińska, Iwona Burdzanowska, Joanna Helander, Marzena Hmielewicz, Anna Michalak-Pawłowska, Anna Musiałówna, Anna Pietuszko-Wdowińska, Agnieszka Sadowska oraz Maja Sokołowska. Fotografki, które dokumentowały czas przemian politycznych, kulturalnych i społecznych w Polsce. Książka zawiera nie tylko zdjęcia, ale również zawodowe biografie fotografek i odsłania kulisy pracy fotoreporterskiej. Historie te ujawniają ich drogi do zawodu, życiowe wybory, marzenia i pasje.

5 czerwca o godz. 16 odbędzie się spotkanie online z autorką książki i jej bohaterkami - na Facebooku i YouTubie Domu Spotkań z Historią.

Kampania „Wybraliśmy Wolność 4 czerwca 1989” jest częścią obchodów Święta Warszawy uchwalonego przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy.

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego