Naukowcy (uczeni, jak się ich czasem nazywa) głównie zajmują się badaniami naukowymi i nauczaniem studentów oraz doktorantów. Te zajęcia prowadzą do ich rozproszenia, bo w badaniach naukowych (i w dydaktyce) stale postępuje specjalizacja, podział na działy nauki, dyscypliny, specjalności, specjalizacje... Coraz trudniej porozumieć się ponad tymi podziałami i wypracować wspólne poglądy obejmujące naukę jako całość. Gdzie i kiedy powstały pierwsze w Europie akademie nauk?
Kardynalny pomysł kardynała Richelieu
Pierwsza Akademia Francuska została założona już w 1635 r. z inicjatywy kardynała Richelieu. Formalnie została założona dekretem króla Ludwika XIII w 1637 r., ale to Richelieu ustalił wszystkie reguły. Przyjęto, że członków akademii jest zawsze 40 i że po wybraniu piastują oni tę funkcję dożywotnio – nowego członka można wybrać tylko wtedy, gdy po śmierci akademika zwolni się jego „fotel”. Nowych członków wybierają wyłącznie członkowie akademii, obowiązuje tu więc reguła korporacji.
Przyjęto, że członków akademii jest zawsze 40 i że po wybraniu piastują oni tę funkcję dożywotnio
W momencie powołania głównym zadaniem akademii było czuwanie nad językiem francuskim, śledzenie jego ewolucji i wprowadzanie norm określających, co w języku jest poprawne, a co nie. W tym celu akademia wydawała słowniki. Pierwszy z nich powstał w 1694 r.
W odniesieniu do członków akademii używa się czasem określenia „Nieśmiertelni”. Wynika ono z nadanej przez kardynała Richelieu dewizy wyrytej na pieczęci akademii: „Dla nieśmiertelności” (À l’immortalité). Akademia Francuska jest bez wątpienia instytucją bardzo zacną, ale ograniczającą swoje działanie do obszaru filologii francuskiej, a zatem do miana akademii nauk raczej nie pasuje.