Pierwszą jest słynne Miasto Duchów, czyli niegdyś pyszniąca się najnowocześniejszymi hotelami turystyczna dzielnica Warosia, która po tureckiej inwazji na Cypr w 1974 r. została w kilka godzin opuszczona przez swoich gospodarzy i straszy do dziś pustką zmasakrowanych barów, kawiarń i restauracji, nad którymi górują rozkradzione bloki dawnych hoteli. Niegdyś wizytówka Cypru i poważny konkurent dla Saint-Tropez, dziś po ponad 40 latach wygląda jak przedmieścia Czarnobyla: zniszczona, rozpadająca się, odwiedzana głównie przez szczury i złodziei.
Niegdyś wizytówka Cypru i poważny konkurent dla Saint-Tropez, dziś po ponad 40 latach wygląda jak przedmieścia Czarnobyla
Drugą wielką atrakcją miasta jest słynny fort wenecki, gdzie Szekspir umieścił akcję „Otella”. Sławny Maur rzeczywiście był komendantem Famagusty, a czy – i w jaki sposób – zabił Desdemonę, to już całkiem inna historia, należąca bardziej do legendy niż do sfery faktów. Niemniej, kiedy odwiedza się stare fortyfikacje Famagusty, przewodnicy wciąż pokazują celę, w której miało dojść do upamiętnionej przez Szekspira zbrodni. Nie była to jednak w historii Famagusty ani zbrodnia najokrutniejsza, ani najbardziej głośna. Dużo więcej wiadomo o historii niejakiego Marcantonia Bragadina, którego losy wstrząsnęły ówczesnym światem, choć w przeciwieństwie do losów Otella nie zostały uwiecznione przez geniusza. Kim był kapitan Bragadin? Zanim o nim opowiemy, trzeba się cofnąć o kilka stuleci.
Stolica związku miast cypryjskich
Famagusta, a właściwie jej poprzedniczka – cypryjska Salamina, była przez wieki kluczem do kontroli wschodnich rejonów Morza Śródziemnego. Strategiczne położenie założonego 12 wieków przed Chrystusem miasta wywindowało je na stolicę związku miast cypryjskich w epoce Grecji klasycznej, czyli w V stuleciu przed narodzeniem Chrystusa. To właśnie tu, w niewielkiej odległości od portowych murów, w 450 r. przed Chrystusem doszło do słynnej bitwy morskiej, w której Grecy pokonali flotę perskich Achemenidów. Miasto stało się jeszcze ważniejsze za czasów Ptolemeuszów i Rzymu. To wtedy rozbudowano je kilka kilometrów na południe od starożytnych murów Salaminy. Tak narodziła się współczesna Famagusta i powoli zaczęła przejmować rolę swojej leciwej poprzedniczki.