Dziś wojna w Ukrainie przypomina nam o znakach ostrzegawczych, które świat miał przed oczyma, a których nie dostrzegał. Władimir Putin latami zniekształcał historię by na swój sposób kształtować narrację narodową Rosjan. Miała ona uzasadnić jego program polityczny, a teraz służy za usprawiedliwienie zbrodniczej wojny.
Patrząc na tę wojnę, zastanawiamy się, dlaczego pamięć o tragicznych doświadczeniach przeszłości nie zapobiega nowym wojennym zbrodniom? Dlaczego historia powtarza się w tak okrutny sposób?
Czytaj więcej
Nowa książka noblisty J.M. Coetzeego. „Żywoty zwierząt” to biblia wegetarianizmu, która bez litości uderza w hipokryzję mięsożerców.
O ludzkich wyborach w czasach wojny rozmawiać będą: prof. Michał Bilewicz, kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami Wydziału Psychologii UW; prof. Barbara Engelking, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN; prof. Andrzej Leder, kierownik Zespołu Filozofii Kultury Instytutu Filozofii i Socjologii PAN; prof. Jan Zielonka, profesor Studiów Europejskich na Uniwersytecie w Oksfordzie.
Debatę poprowadzi Bogusław Chrabota, redaktor naczelny dziennika "Rzeczpospolita".