Czeczenia została częścią carskiej Rosji w połowie XIX wieku na skutek trwającego kilkadziesiąt lat podboju Kaukazu. Muzułmańscy Czeczeni nigdy nie pogodzili się z utratą suwerenności i przez cały XX wiek dążyli do wyrwania się najpierw z carskich, a później komunistycznych szponów Moskwy. Chcąc skutecznie zamknąć temat butnego narodu czeczeńskiego, w 1944 roku Stalin rozkazał deportować całą ludność z kaukaskiej krainy do obozów na Syberii i w Kazachstanie. Czeczeni powrócili na swoje ojczyste tereny dopiero w 1957 roku na podstawie decyzji o utworzeniu Czeczeńsko-Inguskiej Autonomicznej SRR. Jednak na terenie republiki zamieszkiwała już spora liczba osadników rosyjskich.
Kiedy we wrześniu 1991 roku w Moskwie nie doszedł do skutku pucz Janajewa, w Czeczenii obalono komunistyczny rząd. W październiku odbyły się wybory parlamentarne i prezydenckie, a władzę objął Dżochar Dudajew. Czeczenia ogłosiła swoją suwerenność. W odpowiedzi na decyzje podjęte w Groznym prezydent Borys Jelcyn wprowadził stan wyjątkowy. Jednak armia rosyjska nie wkroczyła na czeczeńską ziemię. W marcu 1992 roku przyjęto konstytucję, która określała Czeczenię jako niepodległe państwo. Świat nie uznał jednak nowego kraju na mapie świata i był to początek ogromnego chaosu, który zapanował w Czeczenii.
Katastrofa wojenna imperium
Przyglądając się wewnętrznym problemom Czeczenii, Moskwa starała się wspierać opozycjonistów, którzy chcieli usunąć Dudajewa. Przewrót nie udał się i Jelcyn zmuszony był wysłać na Kaukaz regularną armię.
Data 11 grudnia 1994 roku została zapamiętana jako początek I wojny czeczeńskiej. Trwający dwa lata konflikt, w którym zginęło 100 tys. ludzi, okazał się klęską rosyjskiej armii i administracji. Rosyjskie wojska opuściły czeczeńskie terytorium w grudniu 1996 roku. W styczniu następnego roku wybory prezydenckie wygrał Asłan Maschadow, w maju podpisano traktat pokojowy traktujący o wzajemnych stosunkach między Moskwą a Groznym. Oznaczało to nic innego jak uznanie niepodległości Czeczenii przez Rosję.