Ogólnopolskie obchody 1000. rocznicy koronacji dwóch pierwszych królów Polski, Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta oraz pierwszej królowej Rychezy zorganizuje miasto Gniezno, administracja rządowa oraz Archidiecezja Gnieźnieńska, bo jest to jednocześnie 1025-lecie istnienia archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej.
Fundacja i erekcja archidiecezji gnieźnieńskiej miała miejsce w latach 999-1000. W 1025 R. Bolesław Chrobry koronował się w katedrze gnieźnieńskiej na króla Polski. Uroczystość odbyła się prawdopodobniej w Wielkanoc, która wówczas przypadała 18 kwietnia. Koronacja jego następcy, Mieszka II Lamberta wraz z Rychezą odbyła się w tej samej świątyni 25 grudnia 1025 roku.
Czytaj więcej
Tysiąclecie korony polskiej to wielki jubileusz dla nas wszystkich. To okazja, by spojrzeć na dzieje, wspomnieć dobre i złe tradycje rządzenia. To także okazja, by całemu światu przypomnieć, że Polska jest tu od 1000 lat i będzie nadal.
Zgromadzenie dwóch izb parlamentu w Gnieźnie
W planach jest posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, które ma się odbyć 26 kwietnia w Hali im. Mieczysława Łopatki. A także widowisko plenerowe, ukazujące początki polskiej państwowości oraz specjalna edycja średniowiecznej imprezy plenerowej Koronacja Królewska.
Plenerowe widowisko historyczne zostanie zaprezentowane na placu Świętego Wojciecha. Przygotowywany przez Park Dzieje scenariusz ma pokazać historię powstania państwa od momentu wędrówki Lecha, Czecha i Rusa, poprzez Chrzest Polski, męczeństwo świętego Wojciecha, Zjazd Gnieźnieński, po koronacje Bolesława Chrobrego i Mieszka II oraz Rychezy. Widowisko planowane jest na 1, 2, 3 oraz 8, 9 i 10 sierpnia. W każdym z nich na specjalnie skonstruowanych trybunach będzie mogło zasiąść ok. 2 tys. widzów.