Odnawiany jest południowy odcinek murów klasztoru w Berdyczowie. Fundusze na ten cel pochodzą z Ministerstwa Kultury.
Pracownicy klasztoru powiesili wydruk wstępnego szkicu wizerunku Matki Boskiej Berdyczowskiej nad wjazdem do klasztoru – w miejscu, gdzie historycznie znajdowało się to przedstawienie widoczne na fotografiach archiwalnych. Celem jest bowiem wykonanie takiego obrazu.
Czytaj więcej
W tym roku Instytut Polonika będzie odnawiał 25 zabytków związanych z polskim dziedzictwem, które zlokalizowane są poza granicami naszego kraju. W sumie na ten cel zostanie przeznaczonych 8 mln zł.
Klasztor w Berdyczowie. To bronili się konfederaci barscy
Kompleks klasztorno-warowny karmelitów bosych w Berdyczowie został wzniesiony w latach 1634–1642. Fundatorem był wojewoda kijowski Janusz Tyszkiewicz. Kształt kościoła powstał według planów i pod kierunkiem architekta Jana de Wittego. To barokowa świątynia typu bazylikowego na rzucie krzyża łacińskiego. Zespół klasztorny otoczony był murem obronnym ze strzelnicami, basztami i fortyfikacjami. Najstarsze fragmenty murów mogą być datowane na XVI w. Właśnie na nich w 1768 r. bronili się konfederaci barscy pod dowództwem Kazimierza Pułaskiego.
Czytaj więcej
Prace obejmą renowację istniejącego muru ceglanego i kamiennego wraz z przywróceniem historycznego wyglądu bramy fortecznej twierdzy - klasztoru Karmelitów Bosych w Berdyczowie na Ukrainie.