Odnawiają mury, na których bronili się konfederaci barscy

Instytut Polonika finansuje renowacje zabytków znajdujących się w Ukrainie, które związane są z polskim dziedzictwem. Na liście jest m.in. klasztor w Berdyczowie.

Publikacja: 20.08.2024 04:30

Odnawiany wjazd do klasztoru karmelitów bosych w Berdyczowie w Ukrainie.

Odnawiany wjazd do klasztoru karmelitów bosych w Berdyczowie w Ukrainie.

Foto: Instytut Polonika

Odnawiany jest południowy odcinek murów klasztoru w Berdyczowie. Fundusze na ten cel pochodzą z Ministerstwa Kultury.

Pracownicy klasztoru powiesili wydruk wstępnego szkicu wizerunku Matki Boskiej Berdyczowskiej nad wjazdem do klasztoru – w miejscu, gdzie historycznie znajdowało się to przedstawienie widoczne na fotografiach archiwalnych. Celem jest bowiem wykonanie takiego obrazu.

Czytaj więcej

Polacy odnawiają zabytki za granicą. Nie tylko w Ukrainie

Klasztor w Berdyczowie. To bronili się konfederaci barscy

Kompleks klasztorno-warowny karmelitów bosych w Berdyczowie został wzniesiony w latach 1634–1642. Fundatorem był wojewoda kijowski Janusz Tyszkiewicz. Kształt kościoła powstał według planów i pod kierunkiem architekta Jana de Wittego. To barokowa świątynia typu bazylikowego na rzucie krzyża łacińskiego. Zespół klasztorny otoczony był murem obronnym ze strzelnicami, basztami i fortyfikacjami. Najstarsze fragmenty murów mogą być datowane na XVI w. Właśnie na nich w 1768 r. bronili się konfederaci barscy pod dowództwem Kazimierza Pułaskiego.

Czytaj więcej

Polscy konserwatorzy odnawiają twierdzę – klasztor w Berdyczowie

Odnawiane zabytki Lwowa

Instytut Polonika przywraca także blask zabytkom we Lwowie. Prace prowadzone są m.in. w pojezuickim kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jest tam odnawiana polichromia ścienna oraz dekoracje pilastrów w prezbiterium. Powstała ona pod kierunkiem Sebastiana Ecksteina. Wcześniej konserwacji poddane zostało sklepienie prezbiterium, nawa główna i chór muzyczny. Prace trwają też we wnętrzu kościoła karmelitów pw. św. Michała Archanioła we Lwowie.

Instytut Polonika przeprowadzi też renowację renesansowej kamienicy w centrum Lwowa, która w przeszłości była rezydencją króla Jana III Sobieskiego. Instytut zakłada, że prace potrwają do października 2025 r., a wartość inwestycji to 2,7 mln zł. Koszty zostaną pokryte z budżetu resortu kultury.

Odnawiana kaplica Suzina

Prace są także prowadzone w Wilnie. W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny będzie miała miejsce konserwacja polichromii we wnętrzach kaplicy Suzina. Ta barokowa kaplica została zbudowana w 1708 r. przez Michała Suzina w celu upamiętnienia wymordowanych przez Kozaków franciszkanów i mieszkańców Wilna podczas oblężenia miasta przez Rosjan w 1655 r. Budowla została zaprojektowana na planie krzyża łacińskiego. Fasadę zdobi malowidło Chrystusa Frasobliwego.

Czytaj więcej

Co archeolodzy znaleźli w podziemnym tunelu w Gucin Gaju?

Konserwatorzy planują w tym miejscu m.in. usunięcie zabrudzeń i powierzchniowych zanieczyszczeń, a także późniejszych przemalowań, zakładają wzmocnienie pierwotnej warstwy malarskiej, podłoża, uzupełnienie spękań i miejsc uszkodzonych oraz wzmocnienie osypujących się fragmentów tynku pozbawionych dekoracji. Projekt realizuje prowincja św. Maksymiliana Marii Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce, a jego wartość wynosi 157 tys. zł.

Historia
Królewska kamienica we Lwowie zostanie odnowiona
Opinie polityczno - społeczne
Marek Kozubal: Nie każdy nominat Piotra Glińskiego jest zły
Kultura
Chrystus Frasobliwy wrócił do Lwowa. To symbol tego miasta.
Historia Polski
Obrączka odnaleziona po 80 latach
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Historia Polski
W świecie kowalek własnego losu
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego