Dlaczego prokurator IPN musi ponownie zbadać akcję „Wisła”

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił postanowienie o umorzeniu śledztwa pionu śledczego IPN w sprawie decyzji o wysiedleniu ludności z terenów południowo-wschodniej Polski w ramach akcji „Wisła”. Przymusowo przesiedlono wtedy głównie Ukraińców.

Publikacja: 16.08.2024 11:56

Deportacja Ukraińców w czasie akcji "Wisła".

Deportacja Ukraińców w czasie akcji "Wisła".

Foto: Domena publiczna, Wikipedia

Postanowienie wydał XVIII Wydział Karny Sądu Okręgowego w Warszawie, po rozpoznaniu zażaleń na postanowienie pionu śledczego w Rzeszowie z 24 listopada 2023 roku o umorzeniu śledztwa w sprawie decyzji podjętej w 1947 roku przez centralne władze państwowe o przymusowym wysiedleniu ludności z terenów południowo-wschodniej Polski w ramach akcji „Wisła”. I przekazał je do dalszego prowadzenia przez pion śledczy IPN.

„W uzasadnieniu postanowienia Sąd Okręgowy zakwestionował stanowisko prokuratora, zaprezentowane w zaskarżonym postanowieniu o umorzeniu śledztwa, że działania ówczesnych władz państwowych, polegające na podjęciu decyzji o przeprowadzeniu wysiedlenia ludności z terenów południowo-wschodniej Polski w ramach akcji 'Wisła', nie wyczerpały znamion zbrodni komunistycznych i zbrodni przeciwko ludzkości” - czytamy w stanowisku IPN.

Pozostało 84% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Kraj
Marek Kozubal: Wojna o pomniki rujnuje relacje
Historia
Las Białucki odkrywa tajemnice
Historia Polski
Szczątki księdza Franza Zagermanna odnalezione przez IPN. Został zabity przez żołnierzy sowieckich
Społeczeństwo
IPN likwiduje sowiecki pomnik. Prezes z problematyczną ochroną
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Historia Polski
Był mur w Warszawie. Rocznica zamknięcia bram getta