Postanowienie wydał XVIII Wydział Karny Sądu Okręgowego w Warszawie, po rozpoznaniu zażaleń na postanowienie pionu śledczego w Rzeszowie z 24 listopada 2023 roku o umorzeniu śledztwa w sprawie decyzji podjętej w 1947 roku przez centralne władze państwowe o przymusowym wysiedleniu ludności z terenów południowo-wschodniej Polski w ramach akcji „Wisła”. I przekazał je do dalszego prowadzenia przez pion śledczy IPN.
„W uzasadnieniu postanowienia Sąd Okręgowy zakwestionował stanowisko prokuratora, zaprezentowane w zaskarżonym postanowieniu o umorzeniu śledztwa, że działania ówczesnych władz państwowych, polegające na podjęciu decyzji o przeprowadzeniu wysiedlenia ludności z terenów południowo-wschodniej Polski w ramach akcji 'Wisła', nie wyczerpały znamion zbrodni komunistycznych i zbrodni przeciwko ludzkości” - czytamy w stanowisku IPN.
Sąd w uzasadnieniu wskazał, że „w toku dalszego śledztwa należy dokonać kompleksowej oceny stanu faktycznego sprawy korzystając z prac naukowych na temat 'akcji Wisła' osób o największym dorobku naukowym w tym zakresie” i „ponownie podjąć decyzję kończącą śledztwo”. Te wskazania są dla prokuratora wiążące.
Pion śledczy IPN w Rzeszowie umarza śledztwo w sprawie akcji „Wisła”
Pion śledczy IPN w Rzeszowie, w wydanym komunikacie odrzucił ich zarzuty. „Z ustaleń śledztwa wynika, że ewakuacja osób o narodowości ukraińskiej, łemkowskiej i polskiej miała charakter prewencyjny i ochronny, a nie represyjny. Została przeprowadzona w konsekwencji masowych mordów dokonywanych na miejscowej ludności przez oddziały Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA)” - twierdził prokurator Artur Grabowski z Rzeszowa.