Oto kufer Else Ledermann. 80 lat temu zlikwidowano obóz na Majdanku

Podczas obchodów 80. rocznicy likwidacji obozu koncentracyjnego KL Lublin na Majdanku będzie można obejrzeć dary, jakie w ostatnim czasie otrzymało tamtejsze muzeum. W tym wyjątkowy kufer.

Publikacja: 21.07.2024 13:02

Kufer Else Ledermann.

Kufer Else Ledermann.

Foto: Materiały prasowe

Wśród nich są m.in. wspomnienia byłego więźnia, medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, dokumenty i fotografie otrzymane w ramach ogłoszonej w tym roku akcji „Pamiątki”.

Tylko w poniedziałek będzie można zobaczyć kufer podróżny z danymi właścicielki, który trafił do muzeum w czerwcu. Else Ledermann, urodzona 22 maja 1898 r. w Meiningen, mieszkała w miejscowości Gotha przy ulicy Hünersdorfstrasse 13. Wraz z 1 002 członkami społeczności żydowskiej zamieszkującej Turyngię i Saksonię w Niemczech, została deportowana do getta w Bełżycach. Pociąg z transportem wyruszył 10 maja 1942 r. z Weimaru, zatrzymując się po drodze w Lipsku i w Chemnitz. W niemieckim archiwum w Bad Arolsen zachowała się lista osób z tego transportu, na której obok Elsy znajduje się jej siostra Gertruda Ledermann, urodzona w Meiningen 8 lutego 1897 r. Ich dalsze losy nie są znane. Żadna z nich nie przeżyła wojny. W miejscu zamieszkania sióstr Ledermann znajdują się umieszczone w bruku ulicznym upamiętniające je kamienie Stolpersteine.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Powstanie Warszawskie
80 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Jak wygląda tegoroczny program obchodów?
Historia
Przez Warszawę przejdzie marsz pamięci
Społeczeństwo
Genetycy poszukują bliskich ofiar zbrodni UPA w Puźnikach
Historia Polski
Ratowali Żydów i zostali zamordowani przez Niemców. Poszukuje ich IPN
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Historia Polski
Był mur w Warszawie. Rocznica zamknięcia bram getta