Wśród nich są m.in. wspomnienia byłego więźnia, medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, dokumenty i fotografie otrzymane w ramach ogłoszonej w tym roku akcji „Pamiątki”.
Tylko w poniedziałek będzie można zobaczyć kufer podróżny z danymi właścicielki, który trafił do muzeum w czerwcu. Else Ledermann, urodzona 22 maja 1898 r. w Meiningen, mieszkała w miejscowości Gotha przy ulicy Hünersdorfstrasse 13. Wraz z 1 002 członkami społeczności żydowskiej zamieszkującej Turyngię i Saksonię w Niemczech, została deportowana do getta w Bełżycach. Pociąg z transportem wyruszył 10 maja 1942 r. z Weimaru, zatrzymując się po drodze w Lipsku i w Chemnitz. W niemieckim archiwum w Bad Arolsen zachowała się lista osób z tego transportu, na której obok Elsy znajduje się jej siostra Gertruda Ledermann, urodzona w Meiningen 8 lutego 1897 r. Ich dalsze losy nie są znane. Żadna z nich nie przeżyła wojny. W miejscu zamieszkania sióstr Ledermann znajdują się umieszczone w bruku ulicznym upamiętniające je kamienie Stolpersteine.
Czytaj więcej
Rozpoczyna się renowacja Mauzoleum na Majdanku. Co najmniej do sierpnia 2024 r. obiekt będzie nieczynny.
- Najprawdopodobniej bagaż Elsy Ledermann na którymś etapie eksterminacji trafił do niemieckiego obozu pracy na Flugplatzu przy ulicy Wrońskiej w Lublinie, gdzie segregowano mienie po pomordowanych Żydach. Istnieje również hipoteza, że kufer do końca okupacji leżał w magazynach akcji „Reinhardt” przy ulicy Chopina w Lublinie - przypuszcza dr Jakub Chmielewski z Działu Historii Państwowego Muzeum na Majdanku.
Program uroczystości 80. rocznicy likwidacji KL Lublin w Majdanku
W 80. rocznicę od opuszczenia obozu przez Niemców Państwowe Muzeum na Majdanku organizuje odsłonięcie muralu i premierę wspomnień więźnia Majdanka. 22 lipca o godz. 11 odbędzie się uroczystość upamiętniająca ofiary KL Lublin na terenie III pola więźniarskiego przy Kolumnie Trzech Orłów. Zakończy ją modlitwa ekumeniczna.