Zaczął się drugi etap konserwacji wież kościoła i hełmu wieży wyższej najbardziej rozpoznawalnego kościoła w Krakowie. Od kilkunastu dni wieża hejnałowa zakryta jest rusztowaniami, które wykorzystane zostaną przez konserwatorów elewacji i dekarzy naprawiających iglicę wieży. Poprzednią konserwację elewacji wieży przeprowadzono w 1999 roku.
W trakcie wizytacji prac przeprowadzonej przez członków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa okazało się, że stan techniczny cegły i spoiny na większości powierzchni elewacji jest dobry, wymianie będą tylko pojedyncze elementy. „Dużo gorszy stan estetyczny prezentuje kamieniarka z białego wapienia, której łączenie z cegłą było znakiem firmowym monumentalnej architektury małopolskiej doby gotyku” – podają na Facebooku przedstawiciele SKOZK.
Czytaj więcej
Kto wie, że przez rok w bieckim zamku mieszkał Władysław Łokietek, a w fortalicji w Przecławiu – przez trzy wieki – potomkowie Mikołaja Reja? Kto wie, że w imbramowickim klasztorze przechowuje się dzieło Jana Brueghela Starszego?
Czyszczenie cegieł za pomocą lasera
Komisja konserwatorska zdecydowała, że powierzchnia cegieł i kamienia będzie oczyszczana metodą ablacji laserowej. „Jest dużo mniej inwazyjna niż oczyszczanie za pomocą pary wodnej, piasku lub innych metod ściernych. Ogranicza się w ten sposób ryzyko nadmiernego starcia warstw powierzchniowych, które prowadziłoby do utraty oryginalnej substancji i ułatwiło przenikanie wody w głąb murów. Metoda ablacji laserowej nie powoduje też zapylenia okolicy i nie wiąże się z koniecznością utylizacji odpadów” – dodają przedstawiciele Komitetu.
W ramach drugiego etapu działaniom konserwatorskim poddane zostaną również chorągiewki i najmniejsze z kul ze szczytu hejnalicy oraz wszystkie okna.