Aktualizacja: 08.12.2024 06:41 Publikacja: 23.01.2024 13:04
Cmentarz wojskowy w Kaliszu na którym pochowani są Ukraińcy.
Cmentarz wojskowy w Kaliszu na którym pochowani są Ukraińcy
Foto: NIKZ
- To jeden z ważniejszych projektów Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków – mówi nam dr Michał Laszczkowski, dyrektor tej instytucji. - Podczas oczyszczania terenu, pod nadzorem archeologicznym, znalezionych zostało kilkaset fragmentów betonowych krzyży wojskowych. Zostały one wkomponowane w metalowe obramowania w kształcie pierwotnych, niezachowanych nagrobków. Obramowania ukazują trudną historię tego miejsca, zniszczonego w czasie wojny i profanowanego w okresie PRL – dodaje.
Z badania przeprowadzonego przez IPSOS na zlecenie Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków wynika, że aż 91 proc. ankietowanych uważa, że niszczenie zabytków to działania zbrodnicze. Z tym mamy do czynienia na Ukrainie.
Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków przedstawił wyniki badania przygotowanego przez IPSOS na temat zabytków. Wynik z niego, że 87 proc. ankietowanych uważa, że zabytki są szansę dla rozwoju miejscowości, w których się znajdują.
Polskie muzea i organizacje pozarządowe są gotowe pomóc w ochronie zabytków i dzieł sztuki Ukrainy. Organizowane jest zbiórka rzeczy pozwalających ratować dziedzictwo tego kraju.
Ministerstwo kultury stara się uzupełniać elektroniczną bazę miejsc, gdzie są pochowani polscy żołnierze, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
29 listopada 1830 r. ok. 18.00 od trzech godzin w Warszawie było już ciemno. Podporucznik Piotr Wysocki dostrzegł łunę płonącego na Solcu browaru. Był to sygnał do rozpoczęcia buntu przeciw znienawidzonemu wielkiemu księciu Konstantemu Pawłowiczowi Romanowowi. Oficer wszedł do Szkoły Podchorążych Piechoty w Łazienkach, przerwał wykład z taktyki i wygłosił krótkie przemówienie, które rozpoczął słowami: „Polacy! Wybiła godzina zemsty”.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Czy wiesz, że w Warszawie kryje się miejsce, gdzie dawne technologie gazowe stają się źródłem prawdziwej fascynacji? Planujesz weekend w stolicy i poszukujesz niebanalnych atrakcji, które łączą edukację z przyjemnością? Odkryj niezwykłe oblicze historii w sercu warszawskiej Woli – odwiedź Muzeum Gazowni Warszawskiej. To miejsce, gdzie przeszłość spotyka się z nowoczesnością, oferując niezapomniane doświadczenia zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla miłośników historii oraz techniki.
Syryjscy rebelianci zbliżają się do Damaszku z kilku stron, niektórzy wkroczyli już do stolicy, nie napotykając oporu. Przejęli budynki radia i telewizji. Nie jest jasne, gdzie jest dyktator. Upadek reżimu wydaje się nieunikniony i szybki.
Spada liczba chętnych do repatriacji z Kazachstanu. To efekt porażki polskiego państwa.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Kraje UE i NATO, które obawiają się pokoju na Ukrainie, zablokowały moje szanse na zostanie prezydentem Rumunii – powiedział w wywiadzie dla Sky News Calin Georgescu, który wygrał pierwszą, unieważnioną turę wyborów prezydenckich w Rumunii.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
„W związku z gwałtowną eskalacją sytuacji, która w krótkim czasie objęła terytorium całej Syrii, apelujemy do wszystkich obywateli RP przebywających w tym kraju o jego natychmiastowe opuszczenie” – ostrzega polska ambasada w Syrii.
W piątek prezydent Francji był tak słaby, że musiał zapewniać w wystąpieniu telewizyjnym wątpiących rodaków, iż pozostanie na urzędzie do końca kadencji w 2027 roku. Dzień później wspiął się na szczyty światowej dyplomacji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas