– Jest to główny etap realizacji inwestycji na Westerplatte związany z budową Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. Efektem konkursu będzie wyłonienie zwycięskiej koncepcji projektowej oraz rozpoczęcie prac budowlanych, które przewidziano na drugą połowę 2025 roku, zaś ich zakończenie na 2027 rok – informuje „Rzeczpospolitą” dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
Czytaj więcej
Pomimo wyroku NSA Muzeum II Wojny Światowej będzie kontynuowało prace na Westerplatte. Niebawem ruszą kolejne badania archeologiczne.
– Jest to zadanie wyjątkowe i nobilitujące zarazem, ponieważ podmioty przystępujące do konkursu muszą zmierzyć się z niezwykłą materią, jaką jest historyczne pole bitwy, na którym opowiedziana zostanie historia wrześniowych walk na Westerplatte, jak i szerszy kontekst wojny obronnej 1939 roku – dodaje.
„W obiektach zostanie opowiedziana nie tylko historia wrześniowych walk na Westerplatte. Przedstawiony będzie także szerszy kontekst wojny obronnej 1939 r. Plenerowy charakter całego założenia pozwoli na utworzenie muzeum w obrębie historycznej przestrzeni – w tym w uczytelnionych reliktach przeszłości, otoczonych autentycznym krajobrazem. Centrum i serce kompleksu od 2022 r. stanowi nowy cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego, na którym pochowano obrońców Westerplatte. Dzięki trwającym wciąż badaniom archeologicznym do tej pory podniesiono z tej szczególnej ziemi ponad 60 tys. artefaktów. Najcenniejsze z nich będą prezentowane na wystawach ulokowanych na dostępnej przestrzeni dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej” – informuje Muzeum II Wojny Światowej.
W konkursie przewidziano nagrody pieniężne o łącznej kwocie 240 tys. zł brutto. Zwycięzca otrzyma możliwość opracowania pełnej dokumentacji projektowej. Zgłoszenia w tym postępowaniu można składać do 3 marca 2023 r. do godz. 12.