Reklama
Rozwiń

Bliżej muzeum na Westerplatte

Rozpisany został konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję projektową Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. Obejmie on miejsce wrześniowej bitwy.

Publikacja: 17.02.2023 03:00

Dyrektor MIIWŚ Grzegorz Berendt

Dyrektor MIIWŚ Grzegorz Berendt

Foto: PAP, Adam Warżawa

– Jest to główny etap realizacji inwestycji na Westerplatte związany z budową Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. Efektem konkursu będzie wyłonienie zwycięskiej koncepcji projektowej oraz rozpoczęcie prac budowlanych, które przewidziano na drugą połowę 2025 roku, zaś ich zakończenie na 2027 rok – informuje „Rzeczpospolitą” dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Czytaj więcej

Spór o Westerplatte nie wstrzymuje działań muzeum

– Jest to zadanie wyjątkowe i nobilitujące zarazem, ponieważ podmioty przystępujące do konkursu muszą zmierzyć się z niezwykłą materią, jaką jest historyczne pole bitwy, na którym opowiedziana zostanie historia wrześniowych walk na Westerplatte, jak i szerszy kontekst wojny obronnej 1939 roku – dodaje.

„W obiektach zostanie opowiedziana nie tylko historia wrześniowych walk na Westerplatte. Przedstawiony będzie także szerszy kontekst wojny obronnej 1939 r. Plenerowy charakter całego założenia pozwoli na utworzenie muzeum w obrębie historycznej przestrzeni – w tym w uczytelnionych reliktach przeszłości, otoczonych autentycznym krajobrazem. Centrum i serce kompleksu od 2022 r. stanowi nowy cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego, na którym pochowano obrońców Westerplatte. Dzięki trwającym wciąż badaniom archeologicznym do tej pory podniesiono z tej szczególnej ziemi ponad 60 tys. artefaktów. Najcenniejsze z nich będą prezentowane na wystawach ulokowanych na dostępnej przestrzeni dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej” – informuje Muzeum II Wojny Światowej.

W konkursie przewidziano nagrody pieniężne o łącznej kwocie 240 tys. zł brutto. Zwycięzca otrzyma możliwość opracowania pełnej dokumentacji projektowej. Zgłoszenia w tym postępowaniu można składać do 3 marca 2023 r. do godz. 12.

Przypomnimy, że nowe muzeum obejmie teren około 26,5 tys. mkw. Już przebudowany został cmentarz wojskowy. Odbudowanych zostanie siedem obiektów wchodzących przed wojną w skład Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Powierzchnia wystawy stałej będzie wynosić prawie 3,5 tys. mkw.

Na Westerplatte powstanie muzeum plenerowe, oparte na oryginalnych ścieżkach komunikacyjnych dawnej składnicy, ale też „połączy nowoczesną architekturę z odbudową reliktów”. Ogłoszony konkurs obejmuje strefy magazynowo-wojskowe składnicy, w tym placówkę Fort, wybrane magazyny amunicyjne, budynek zawiadowcy stacji oraz uczytelnienie fragmentu czerwonego muru, który stanowił granicę składnicy.

Historia Polski
Gdzie jest „Portret młodzieńca” Rafaela Santi?
Historia Polski
Dlaczego na Podkarpaciu pamiętają o Włodzimierzu Dzieduszyckim
Historia Polski
Pierwszy transport do piekła
Historia Polski
Polskie wojsko w ostatnich dniach III Rzeszy
Historia Polski
Żołnierze generała Maczka odzyskali tożsamość dzięki badaniom DNA
Historia Polski
Niezwykła wystawa o Hołdzie Pruskim na Zamku w Malborku