27 stycznia każdego roku na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie w 1945 roku.

"W pokonanej Polsce III Rzesza Niemiecka stworzyła piekło na ziemi. Konzentrationslager Auschwitz było jądrem ciemności tego ludobójczego piekła" - ocenił w niedzielę na swoim koncie na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

"W 74. rocznicę wyzwolenia obozu powtarzamy, że nigdy nie zapomnimy o ofiarach i nie pozwolimy wymazać prawdy o potwornych zbrodniach" - dodał szef polskiego rządu.

Morawiecki wziął wcześniej udział w obchodach 74. rocznicy wyzwolenia Auschwitz w budynku tzw. Centralnej Sauny w byłym Auschwitz II-Birkenau.

- Tej zagłady nie zrobili żadni naziści, tylko Niemcy hitlerowskie, które karmiły się ideologią faszystowską. Całe zło wzięło się z tego państwa. O tym nie należy zapominać - przemawiał premier. - Państwo polskie stoi na straży prawdy, która nie może być relatywizowana. Taką obietnicę prawdy o tamtych czasach chcę tutaj złożyć - dodał.

Dowiedz się więcej: Morawiecki na obchodach rocznicy wyzwolenia Auschwitz: Zagłada to dzieło Niemców, nie nazistów

Liczbę Żydów, zamordowanych w czasie II wojny światowej, szacuje się na ok. 6 milionów. W Auschwitz Niemcy zabili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów.