Od dłuższego czasu obserwuje, że koperta „na życie” opróżnia się przed końcem miesiąca.

Cztery lata temu ukazał się po raz pierwszy (tegoroczne opracowanie jest czwartym) praktyczny poradnik Komitetu Gospodarstwa Domowego ZGLKP, którego znaczna część poświęcona jest prowadzeniu rachunkowości domowej. Skrupulatne notowanie w ciągu miesiąca wszystkich przychodów – poborów, premii, wygranych na loterii, kwot pobieranych z PKO – pożyczek oraz wszystkich wydatków ma pomóc rodzinom w racjonalnym gospodarowaniu, umożliwić analizę zakupów żywnościowych i innych, co z kolei może ułatwić odpowiedź na pytanie, czy i na czym można oszczędzić. Takie prowadzenie budżetu ma nauczyć gospodarowania z ołówkiem w ręku.

Niestety, nakład tego praktycznego poradnika wynosi tylko 200 tys. egzemplarzy. Czytelniczkom więc, które pragną zacząć skrupulatniej niż dotychczas liczyć, proponujemy, aby założyły sobie taką księgę wydatków w brulionie.

Wnikliwa analiza zestawień wydatków z kilku miesięcy może dać wiele do myślenia i umożliwić wyciągnięcie wniosków. Np.: czy w gospodarstwie nie marnuje się zbyt dużo chleba? Czy tak często muszą być obiady mięsne, skoro z innych produktów też można przygotować smaczny i zdrowy posiłek?Oszczędne gospodarowanie wcale nie oznacza obniżenia standardu życia. Oszczędniej to przede wszystkim znaczy mądrzej. Będziemy w tym czytelniczkom pomagać.

za rubryką „Rady i porady” w „Kobiecie i Życiu” nr 18, 1987 r.