Spis, który sporządziłem wg stanu na wiosnę 1939 r. obejmuje 160 tytułów. Samych dzienników w jidysz ukazywało się w kraju 30, z tego osiem w Warszawie, które dysponowały znakomitą bazą techniczną i kadrami. Warszawska prasa, nie licząc dwu popołudniówek („Hajntige Najes” i „Warszewer Radio”) miała zasięg ogólnokrajowy, a nawet międzynarodowy. Prasa żydowska wydawała w języku polskim sześć dzienników (w tym trzy w Warszawie), co się tłumaczy tym, że Żydzi byli także potencjalnymi czytelnikami prasy polskiej.
Jeżeli chodzi o periodyki, zdumiewa ich obfitość. Obok tygodników społeczno-literackich i kulturalnych (m.in. „Welt-Szpigiel”, „Literarisze Bleter”, „Film-Cajtung”) ukazywały się liczne czasopisma partii politycznych, związków zawodowych, ekonomicznych, rodzinnych, poświęconych zdrowiu, dziecku, różnym zawodom, młodzieży, pisma sportowe, lokalne itp.
Najważniejszą rolę odgrywała prasa warszawska, przede wszystkim trzy jej dzienniki: w języku żydowskim „Hajnt” (zał. 1908) i „Moment” (zał. 1910), które ukazywały się w okrojonej już objętości do 23 września 1939 r., oraz w języku polskim „Nasz Przegląd” (zał. 1923 – poprzednio: „Nasz Kurier”). W języku polskim ukazywały się jeszcze „5 Rano” (od 1930 „żydowskość” tego dziennika była prawie niedostrzegalna) i „Nowy Głos” (od 1937). Przed 1935 r. było także kilka innych dzienników, ale nie wytrzymując konkurencji, ukazywały się krótko.
Najpoważniejszym dziennikiem żydowskim był „Hajnt” („Dziś”). Dziennik ten uważano za swojego rodzaju instytucję reprezentującą interesy żydowskich warstw średnich. Jak wspomina jego współredaktor Chaim Finkelsztajn – „znajdował się w centrum życia żydowskiego w Polsce”, a jego zespół, nazywany powszechnie od adresu redakcji i drukarni „Chłodna 8”, składał się z ludzi aktywnych w życiu politycznym i społecznym.
Najważniejszą rolę odgrywała prasa warszawska, przede wszystkim trzy jej dzienniki: w języku żydowskim „Hajnt” (zał. 1908) i „Moment” (zał. 1910), które ukazywały się w okrojonej już objętości do 23 września 1939 r., oraz w języku polskim „Nasz Przegląd” (zał. 1923 – poprzednio: „Nasz Kurier”)