Daniel Olbrychski przypomniał opis walk stoczonych 15 lipca 1410 roku, w których uczestniczyło 50 tys. rycerzy. A prof. Henryk Samsonowicz komentował: – Pod Grunwaldem starli się nie tylko Niemcy i Polacy, ale też ludy całej Europy: Litwini, Białorusini, Mołdawianie, Czesi, Hiszpanie, Francuzi, Włosi. Grunwald dał pełną suwerenność naszemu krajowi, podstawy do kształtowania polityki demokracji i tolerancji. Dziś odwołanie do niego współbrzmi z hasłem zjednoczonej Europy.
Kulminacją obchodów będą trzydniowe uroczystości na Polach Grunwaldzkich w połowie lipca. Szykowana jest gigantyczna inscenizacja bitwy z 1500 odtwórcami. Scenariusz widowiska opiera się na „Rocznikach, czyli kronikach sławnego Królestwa Polskiego“ Jana Długosza oraz opisie bitwy z „Krzyżaków“ Henryka Sienkiewicza. Będą rycerskie turnieje i średniowieczny festyn, a zespół Armia zaprezentuje specjalny rocznicowy utwór.
Na Wawelu w Krakowie 15 lipca zostanie otwarta wielka wystawa „Na znak świetnego zwycięstwa“ i zaprezentowany obraz „Bitwa pod Grunwaldem“ Zygmunta Rozwadowskiego i Tadeusza Popiela z Muzeum Historycznego we Lwowie. Odbędzie się też koncert z utworami nagrodzonymi przez jury konkursu „Wawel: musica festiva“. Na wrzesień zaplanowano międzynarodową konferencję naukową.
W Studio Platige Image Tomasz Bagiński przygotowuje spoty poświęcone rocznicy, obchodzonej w całym kraju pod patronatem Narodowego Centrum Kultury.