Uhonorowani za to, że wykazali się szlachetnym czynem

W Europejskim Dniu Pamięci o Sprawiedliwych ogłoszone zostały nazwiska osób, które będą uhonorowane w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych. W grupie tej znalazł się Jacek Kuroń i bracia Szeptyccy.

Publikacja: 06.03.2024 12:45

Vivian Silver jedna z uhonorowanych w Ogrodzie Sprawiedliwych w Warszawie.

Vivian Silver jedna z uhonorowanych w Ogrodzie Sprawiedliwych w Warszawie.

Foto: Materiały/Fundacja Ogród Sprawiedliwych

Każdego roku w ustanowionym przez Parlament Europejski Dniu Pamięci o Sprawiedliwych, Komitet Fundacji Ogród Sprawiedliwych ogłasza nazwiska osób, które „w swoim życiu wykazały się szlachetnym czynem”. Osoby te zostają upamiętniane w Ogrodzie Sprawiedliwych w Warszawie – na ich cześć sadzi się drzewa symbolizujące życia, które ratowali i odsłaniane są pamiątkowe kamienie.

W tym roku fundacja postanowiła uhonorować tym tytułem działacza opozycji demokratycznej Jacka Kuronia, Vivian Silver i Amer Abu Sabila oraz braci Andrzeja i Klemensa Szeptyckich.

Czytaj więcej

Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat...

Kim są uhonorowani Sprawiedliwi

Fundacja przypomina, że Vivian Silver kanadyjsko-izraelska aktywistka na rzecz praw kobiet i pokoju na Bliskim Wschodzie została zamordowana w ataku terrorystycznym Hamasu 7 października 2023 roku. Tego samego dnia zginął też inny laureat robotnik budowlany Amer Abu Sabila. Izraelski Arab z Abu Talul na pustyni Negew, został zabity usiłując pomóc żydowskiej rodzinie uciekającej przed atakiem Hamasu.

Organizatorzy przypominają też postaci Andrzeja i Klemensa Szeptyckich duchownych greckokatolickich pochodzących ze spolonizowanej rodziny w Galicji Wschodniej. Na początku XX wieku działali oni na rzecz społeczności ukraińskiej. Andrzej, jako metropolita lwowski, występował też w obronie Żydów. Dzięki pomocy udzielanej w klasztorach, a koordynowanej przez Klemensa, uratowało się co najmniej 150 Żydów, przede wszystkim dzieci, w tym Adam Daniel Rotfeld, późniejszy minister spraw zagranicznych RP.

Czytaj więcej

Zuzanna Dąbrowska: Ofiarami Zagłady byli Żydzi

Ogród Sprawiedliwych w Warszawie

Ogród Sprawiedliwych w Warszawie znajduje się na terenie dawnego getta warszawskiego. W tym roku obchodzona jest dziesiąta rocznica jego powstania.

Dotychczas w Ogrodzie Sprawiedliwych w Warszawie uhonorowani zostali: Władysław Bartoszewski, Mosze Bejski, Hrant Dink, Marek Edelman, Bronisław Geremek, Natalia Gorbaniewska, Magdalena Grodzka-Gużkowska, Wilhelm Hosenfeld, Petro Hryhorenko, Julia Ilisińska, Jan Jelinek, Gareth Jones, Jan Karski, Siergiej Adamowicz Kowalow, Roberto Kozak, Rafał Lemkin, Ewelina Lipko-Lipczyńska, Antonia Locatelli, Nelson Mandela, Alfreda Markowska, Hasan Mazhar, Tadeusz Mazowiecki, Karol Modzelewski, Stanisław Pietrow, Witold Pilecki, Anna Politkowska, Emanuel Ringelblum, Arsienij Borisowicz Roginski, Raoul Wallenberg, Armin Wegner, Antonina i Aleksander Wyrzykowscy, Liu Xiaobo, Jan Zieja, Adalbert Wojciech Zink, Antonina i Jan Żabińscy.

Historia Polski
Instytut Pileckiego upamiętni Polaków powieszonych za pomoc Żydom
Plus Minus
Henryk Grynberg: W Polsce był i znów jest szkodliwy dla niej spisek antyżydowski
Historia
Śledczy bada zbrodnię wojenną Wehrmachtu w Łaskarzewie
Historia
Niemcy oddają depozyty więźniów zatrzymanych w czasie powstania warszawskiego
Historia
Kto mordował Żydów w miejscowości Tuczyn