Uniwersytet Łódzki niebawem wyda książkę „Arthur Greiser. Nazistowski zbrodniarz i jego proces” autorstwa Dietera Schenka i Witolda Kuleszy. Autorzy to wybitni naukowcy, których prawno-historyczne badania stają się bardzo ważny głosem w podtrzymywaniu pamięci o zbrodniach popełnionych przez hitlerowskie Niemcy.
Kim był Arthur Greiser?
Przedstawia ona sylwetkę zbrodniarza niemieckiego Arthura Greisera (1897–1946) i przebieg jego procesu, który uznawany jest za jeden z ważniejszych w polskim sądownictwie specjalnym. W jego wyniku Greiser został stracony 21 lipca 1946 przez powieszenie w obecności tysięcy zgromadzonych osób na stoku poznańskiej cytadeli. Była to ostatnia egzekucja publiczna w Polsce.
Publikacja o Arthurze Greiserze jest podzielona na dwie części. Autorem pierwszej części jest Dieter Schenk, który do 1989 roku pracował jako dyrektor kryminalny w sztabie Interpolu przy Federalnym Urzędzie Kryminalnym. Od roku 1991 poświęcił się pracy historyka, badając dzieje narodowego socjalizmu. Jest autorem wielu publikacji m.in. „Hans Frank: biografia generalnego gubernatora” oraz „Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej”, która w 2012 roku została wyróżniona w kategorii „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku” nagrodą jury w Konkursie Książka Historyczna Roku. W 2017 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego.
Czytaj więcej
Śledczy przeszukają bastion i piwnice dawnego zamku Lubomirskich w Rzeszowie. Podejrzewają, że ukryte są tam szczątki ofiar zbrodni komunistycznych.
Greiser wstąpił do NSDAP w 1928 roku, następnie zrobił karierę jako zastępca gauleitera Alberta Forstera, z którym wspólnie zaprowadzał rządy narodowo-socjalistyczne w Wolnym Mieście Gdańsku, a od roku 1934 pełnił funkcję przewodniczącego gdańskiego Senatu. W tym charakterze, a także jako senator spraw wewnętrznych miał swój udział w kryminalizacji gdańskiej Polonii, w stosowaniu niezgodnych z prawem działań wobec wszelkiej opozycji politycznej, a przede wszystkim w nękaniu, ucisku i wywłaszczaniu gdańskich Żydów, których na koniec zmuszano do opuszczenia miasta. W listopadzie 1939 roku Arthur Greiser objął funkcję Namiestnika Kraju Warty.