Potwierdzenie tych informacji otrzymaliśmy z kręgów dyplomatycznych. Główne uroczystości 80. rocznicy powstania odbędą się w południe 19 kwietnia przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Ich organizatorem jest Kancelaria Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Z naszych ustaleń wynika, że tego dnia wieczorem najpewniej trzej prezydenci : Polski - Andrzej Duda, Izraela - Izaak Herzog i Niemiec Frank - Frank-Walter Steinmeier wezmą także udział w koncercie organizowanym w Teatrze Wielkim z udziałem młodych muzyków z Polski i Izraela. Organizatorem koncertu jest Muzeum Getta Warszawskiego.
W sumie w stolicy i innych miastach zaplanowanych jest ponad 100 wydarzeń upamiętniających zryw żydowskich bojowników. Organizują je m.in. Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum Getta Warszawskiego, Towarzystwo Społeczno – Kulturalne Żydów w Polsce. Muzeum POLIN organizuje obchody pod hasłem „Nie bądź obojętny”. Program obejmuje m.in. wystawę „Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim”. Opowiada ona o losach cywilów w getcie, przypomina ich świadectwa.
Czytaj więcej
Relacje polsko-izraelskie mogą być partnerskie, nie tylko w obliczu pamięci o powstaniu żydowskim w Warszawie.
W dniu rocznicy wybuchu żydowskiego zrywu młodzi ludzie stworzą żywy „łańcuch pamięci”, który połączy pomniki Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich i Bohaterów Getta przy ulicy Zamenhofa. Tego dnia wolontariusze Muzeum POLIN wyjdą na ulice Warszawy, żeby rozdawać papierowe żonkile, znak pamięci o powstańcach z getta. Będą mieli do rozdania 450 tys. żonkili. Akcja po raz pierwszy odbędzie się poza Warszawą, w Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Białymstoku i Lublinie, a także w innych krajach, m.in. w diasporze w USA, Izraelu, ale też w Nowej Zelandii. Do akcji zgłosiło się 3,7 tys. wolontariuszy.