Spór o wielkiego admirała Dönitza

Przyjęło się uważać, że III Rzesza przestała istnieć w dniu śmierci Adolfa Hitlera. Tymczasem z formalnego punktu widzenia państwo to istniało jeszcze przez 23 dni. Zgodnie bowiem z ostatnim dekretem Adolfa Hitlera 1 maja 1945 r. prezydentem III Rzeszy został wielki admirał Karl Dönitz. Historycy toczą spór, czy była to legalna nominacja.

Publikacja: 06.05.2018 00:01

Trzej członkowie rządu Flensburga po aresz towaniu przez aliantów: gen. Alfred Jodl, minister Albert

Trzej członkowie rządu Flensburga po aresz towaniu przez aliantów: gen. Alfred Jodl, minister Albert Speer i wielki admirał Karl Dönitz

Foto: Wikipedia

Część z nich podkreśla, że była bezprawna, ponieważ nigdy nie została formalnie zniesiona konstytucja weimarska, a połączenie urzędu prezydenta i kanclerza Rzeszy po śmierci prezydenta Paula von Hindenburga stało w jawnej sprzeczności z ustawą o nadzwyczajnych pełnomocnictwach z 23 marca 1933 r. Ustawa powołująca urząd wodza i kanclerza Rzeszy (niem. Der Führer und Reichskanzler), któremu powierzono całkowitą władzę nad państwem i jego obywatelami, naruszała także artykuły konstytucji weimarskiej o sposobie wyboru w głosowaniu powszechnym prezydenta na 7-letnią kadencję.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

Tylko 69 zł za pół roku czytania.

O tym, jak szybko zmienia się świat. Czy będzie pokój na Ukrainie. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, tłumaczymy, inspirujemy.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń