Pod koniec XIV wieku zaostrzył się konflikt między sułtanem Bajazytem I Błyskawicą a wojowniczym władcą Mongołów Timurem. W 1400 roku władca mongolski wkroczył do Turcji, a następnie do Syrii. W decydującym starciu pod Ankarą w 1402 roku armia turecka została rozgromiona, a Bajazyt dostał się do niewoli, w której zmarł rok później. Państwo osmańskie podzielili między siebie trzej synowie Bajazyta. Dopiero 10 lat później zjednoczył je najmłodszy z nich Mehmed I.

20 lipca 1397 roku w Kalmarze Dania, Szwecja i Norwegia zawarły unię. Choć każde państwo formalnie zachowało niezależność, dominującą pozycję w związku miała Dania: pierwszym wspólnym królem został jej władca Eryk Pomorski. Także wojny, które prowadzono wspólnie, toczyły się w interesie Duńczyków. Unia rozpadła się ostatecznie w 1523 roku, gdy tron szwedzki objął Gustaw Waza.

17 lipca 1399 roku zmarła w Krakowie, mając zaledwie 25 lat, Jadwiga Andegaweńska, córka Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki, król (a nie królowa) Polski od 1384 roku. Poślubiła w 1386 roku księcia litewskiego Władysława Jagiełłę. Była bardzo religijna, ufundowała oraz uposażyła wiele kościołów, klasztorów i szpitali. W 1987 roku została ogłoszona błogosławioną Kościoła katolickiego, a 10 lat później papież Jan Paweł II ogłosił ją świętą.