Niemieckie władze zatrudniały byłych SS-manów

Z badań przeprowadzonych przez niemieckie Centrum Historii Współczesnej w Poczdamie wynika, że w administracji państwowej zarówno w NRD, jak i w RFN, tuż po wojnie znalazło zatrudnienie znacznie więcej byłych nazistów, niż wcześniej sądzono.

Aktualizacja: 07.11.2015 20:39 Publikacja: 07.11.2015 20:20

Mimo iż po wojnie w Niemczech przeprowadzono denazyfikację, w administracji znajdowali zatrudnienie

Mimo iż po wojnie w Niemczech przeprowadzono denazyfikację, w administracji znajdowali zatrudnienie nawet byli członkowie SS

Foto: By "Illustrations are from Department of Defense files, with the exception of photographs on pages 199 and 229 which are reproduced by courtesy of the National Archives." [1] [Public domain], via Wikimedia Commons

Z badań wynika, że aż 54 proc. urzędników państwowych, zatrudnionych w resorcie spraw wewnętrznych RFN w czasach III Rzeszy było członkami NSDAP. W latach 1946-1961 odsetek ten wynosił 66 proc. - Już w 1949 roku w Niemczech nie uważano, że członkostwo w NSDAP było czymś złym. Wierzono, że osoby należące do nazistowskiej partii wypełniały swoje obowiązki w trudnych czasach - wyjaśnił dr Frank Bösch, kierujący badaniami.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Historia
Metro w krajach azjatyckich Część I: Japonia i Chiny
Historia
Przemysł amerykański wygrał wojnę
Historia
D-Day. Jak Hitler zareagował na wieść, że rozpoczęło się lądowanie w Normandii
Historia
Przypadki szalonego Kambyzesa II
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Historia
Paweł Łepkowski: Spór o naturę Jezusa