Szczątki zostały odnalezione przez zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN na terenie cmentarza św. Wojciecha w Łodzi przy ul. Kurczaki. W czterech miejscach odnaleziono szczątki osób małoletnich.
„Przeprowadzone badania historyczne, analiza zgromadzonych materiałów i wstępna ocena antropologiczna pozwalają przypuszczać, iż mogą to być poszukiwane ofiary. Typowane osoby to: Teresa Jakubowska, Stanisław Kurek, Janos Duka i Leon Marczawa. Zginęły one w obozie w kwietniu 1944 r. Niespełna 13-letnia Teresa Jakubowska, została bestialsko pobita przez Sydonię Bayer, kierowniczkę oddziału dziewczęcego w obozie. Skatowaną na apelu na oczach innych dzieci dziewczynkę polano na koniec zimną wodą. Nieprzytomną Teresę przeniesiono następnie do izolatki, gdzie zmarła. Pozostali trzej chłopcy stracili życie w wyniku wycieńczenia i chorób panujących w obozie przy ul. Przemysłowej” - informuje ks. Tomasz Trzaska z Instytutu Pamięci Narodowej. Szczątki te zostaną poddane oględzinom przez antropologów, zostanie też podjęta próba ich identyfikacji w oparciu o badania DNA.
Czytaj więcej
W Łodzi powstaje muzeum, które upamiętni dziecięce ofiary Niemców z założonego przez nich obozu....
Już jesienią poprzedniego roku zbadano trzy miejsca i odnaleziono szczątki dziecka, o czym pisaliśmy w „Rzeczpospolitej”. Ale pierwsze prace poszukiwawcze ofiar tego niemieckiego obozu zespół Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadził w lipcu 2023 r. Odnaleziono wtedy szczątki Zdzisława Kafarskiego.
Kiedy działał obóz dla polskich dzieci w Łodzi
Polenjugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt funkcjonował w latach 1942-1945 przy ul. Przemysłowej, Emilii Plater oraz Górniczej. Został utworzony na obszarze wydzielonym z łódzkiego getta. Zarządzała nim niemiecka Policja Bezpieczeństwa. Przez obóz przeszło około 2-3 tys. polskich dzieci, a liczba jego ofiar sięga około dwustu. Małoletni więźniowie umierali z głodu, chorób, wycieńczenia oraz z powodu brutalnego traktowania przez obozowych wachmanów. W efekcie przeprowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej kwerend ustalono zapisy dotyczące pochówku 77 osób.