Bazę kwater, cmentarzy i grobów wojennych uzupełniana jest na portalu internetowym „Polskie dziedzictwo za granicą. Baza Poloników”, prowadzonym przez Instytut Polonika (www.baza.polonika.pl).
Jak informuje w odpowiedzi na interpelację poselską skierowaną do ministerstwa przez Dariusza Piontkowskiego (PiS) wiceminister kultury Marta Cienkowska opracowane rekordy tworzą wydzielony „Katalog cmentarzy wojennych”, który jest systematycznie uzupełniany. Znajdują się w nim obecnie m.in. informacje o trzech polskich cmentarzach w Iranie (Ahwaz, Meszhed oraz Isfahan). Równolegle na tym portalu udostępniana jest baza danych osób spoczywających na cmentarzach wojennych.
Czytaj więcej
Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie uporządkuje miejsca pochówku polskich ofiar nazistowskich Niemiec, które znajduje się blisko Berlina. Upamiętni też więźniów, którzy dzisiaj leżą w sowieckiej kwaterze, obok obelisku z czerwoną gwiazdą.
Braki w bazie żołnierzy Andersa, którzy zmarli w Iranie
Poseł Piontkowski pytał m.in. o braki danych dotyczących m.in. pięciu miejsc pochówku Polaków w Iranie. „Do niedawna istniał spis osób pochowanych na cmentarzu w Teheranie, obecnie strona niestety jest już nieaktywna. Brakuje również pełnego zestawienia żołnierzy polskich 1. i 2. Korpusu Polskiego. Zestawienia dostępne w Internecie dotyczą tylko części dywizji” - wskazał poseł.
I dodał, że w dobie cyfryzacji i łatwego dostępu do informacji, „brak kompleksowej bazy danych dotyczącej miejsc spoczynku naszych bohaterów narodowych jest sytuacją, którą należy jak najszybciej naprawić”. „Upamiętnienie oraz dokumentacja miejsc pochówku żołnierzy walczących o wolność i niepodległość Polski, ale także zesłańców, więźniów, osób cywilnych, powinny być jednym z priorytetów działań związanych z pielęgnowaniem naszej pamięci narodowej” - napisał w interpelacji poseł PiS.