19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 14.01.2025 09:43 Publikacja: 15.09.2024 11:07
Odznaka masońska znaleziona w parku zamku w Książu.
Foto: Muzeum Książ/FB
O odnalezieniu nietypowego zabytkowego artefaktu poinformowali przedstawiciele muzeum na Zamku Książ w Wałbrzychu (woj. dolnośląskie). Podczas prac porządkowych na terenie parku okalającego zamek pracownica działu zieleni – ogrodniczka Jolanta Staniszewska – odnalazła tajemniczy przedmiot. Była to pochodząca z lat dwudziestych XX wieku odznaka berlińskiej loży wolnomularskiej Fryderyk Wielki – Prometeusz.
Licząca około sto lat odznaka masońska znaleziona została pomiędzy liśćmi w trakcie prac porządkowych prowadzonych przy krzewach rododendronów na ścieżce prowadzącej z drogi asfaltowej w stronę punktu widokowego Grób Olbrzyma. „Zabrudzony, ale ciągle błyszczący przedmiot znajdował się na powierzchni gruntu zasypany warstwą liści” – podają na profilu Facebook pracownicy muzeum.
Ministerstwo Kultury wysłało do kilku organizacji pisma z prośbą o opinię na temat odwołania z pełnionej funkcji dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
IPN sprowadził z Francji szczątki generała brygady Jana K. Kruszewskiego, wieloletniego dowódcy KOP. Do tradycji tej formacji nawiązuje Straż Graniczna i utworzone na wschodzie i północy kraju bataliony Wojsk Obrony Terytorialnej.
Prezes IPN może sobie dobierać współpracowników, ale nie może zapominać, że to nie jest jego prywatna instytucja, tylko urząd finansowany z pieniędzy podatników.
W planach jest posiedzenie Zgromadzenia Narodowego w Gnieźnie, a także organizacja XII Zjazdu Gnieźnieńskiego – w ten sposób będziemy wspominali tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego oraz jego następcy Mieszka II.
27 grudnia obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Od 2021 roku dzień ten jest świętem państwowym. W Poznaniu z okazji rocznicy wybuchu powstania zostaną uruchomione syreny alarmowe.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 13 na 14 stycznia ukraińskie drony atakowały cele w obwodach tulskim i saratowskim.
W nocy ukraińskie drony zaatakowały kilka regionów Rosji. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania przedstawiające potężne pożary, m.in. w mieście Engels, gdzie znajduje się baza sił powietrznych Rosji, w której stacjonują strategiczne bombowce Tu-95.
Choroba, która nękała Egipt od zarania jego historii, po stuletniej walce została wyeliminowana - ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia.
- Zaproponowaliśmy trochę na wzór Air Policing, kontrolowania przestrzeni powietrznej nad Polską, żeby tego typu wzmocnione patrole były także na Morzu Bałtyckim - mówił na konferencji prasowej przed wylotem na szczyt szefów państw państw i rządów Morza Bałtyckiego w Helsinkach premier Donald Tusk.
Pierwsze elementy planu pokojowego nowego prezydenta pokazują, że nie zamierza on spełnić warunków Władimira Putina.
Korea Północna wystrzeliła liczne pociski balistyczne krótkiego zasięgu ze swojego wschodniego wybrzeża - informuje ministerstwo obrony Korei Południowej.
W stolicy Kataru Dausze spotkają się we wtorek negocjatorzy, którzy będą chcieli sfinalizować porozumienie między Izraelem a Hamasem o zakończeniu wojny w Strefie Gazy. Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że porozumienie, które doprowadzi do zawieszenia broni i uwolnienia zakładników Hamasu jest bardzo bliskie realizacji.
Brazylia, tegoroczny gospodarz szczytu klimatycznego, to największy na świecie producent i eksporter soi. Jednak obecnie głównym produktem eksportowym kraju stała się ropa naftowa. Władze tego kraju, choć deklarują chęć osiągnięcia statusu „Arabii Saudyjskiej energii odnawialnej”, nie rezygnują z paliwowych ambicji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas