Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 15.12.2024 17:39 Publikacja: 05.01.2024 13:52
Kościół franciszkanów w Wilnie
Foto: Wikipedia
Jak informuje Instytut Polonika 22 obrazy z życia św. Antoniego z Padwy (cuda św. Antoniego) – jedyne, udokumentowane dzieło Franciszka Niemirowskiego – odzyskały dawny blask. 10 stycznia 2024 r., w Wilnie, odbędzie się prezentacja odnowionych dzieł.
- To wielki sukces Instytutu Polonika oraz zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Wilnie. Uratowano od zniszczenia ostatnie zachowane dzieło o. Franciszka Niemirowskiego z zakonu marianów i nieznanego z nazwiska zakonnika z zakonu bazylianów — mówi o. Marek Dettlaff, delegat Ojca Prowincjała ds. konserwacji kościoła Wniebowzięcia NMP w Wilnie. Przypomina, że w 1780 roku Niemirowski, na zlecenie ówczesnego prowincjała wileńskiego zakonu franciszkanów, wykonał malowidła ścienne na szczycie fasady oraz polichromię na sklepieniu z 22 obrazami z życia św. Antoniego z Padwy. Ozdobił też ściany kościoła. - Dziś możemy te dzieła podziwiać w pełnej krasie – dodaje ojciec Dettlaff.
W tym roku odnowiono dziesiątki grobów Polaków na cmentarzach w innych krajach m.in. we Francji, na Łotwie i w Ukrainie. Wśród nich tablicę nagrobną Juliana Ursyna Niemcewicza - dramaturga, poety, wolnomularza, członka Komisji Edukacji Narodowej.
Polscy specjaliści opracują dokumentację założenia parkowego przy pałacu w Podhorcach na Ukrainie. To tam kręcono zdjęcia do filmu „Potop” w reżyserii Jerzego Hoffmana.
Prace obejmą renowację istniejącego muru ceglanego i kamiennego wraz z przywróceniem historycznego wyglądu bramy fortecznej twierdzy - klasztoru Karmelitów Bosych w Berdyczowie na Ukrainie.
Grupa polskich i ukraińskich naukowców opracowała wspólny komunikat dotyczący historii. Jest m.in. mowa o ofiarach polskich i ukraińskich z lat 40. XX wieku. Patronem porozumienia jest Ośrodek Karta.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Zanim przez zachodni świat lat 60. i 70. XX w. przetoczyła się druga fala feminizmu, domagając się równouprawnienia na rynku pracy i prawa do aborcji, kobietom mieszkającym za żelazną kurtyną dokładnie nakreślono, jak powinno wyglądać ich życie oraz służba dla „socjalistycznego raju”.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Muzeum Gazowni Warszawskiej to niezwykła przestrzeń, gdzie przeszłość i przyszłość przenikają się, tworząc inspirujące środowisko dla wydarzeń biznesowych i konferencji. Zlokalizowane w zabytkowym budynku dawnej aparatowni i tłoczni gazu, Muzeum zostało starannie odrestaurowane, aby oddać ducha epoki, zachowując jednocześnie pełną funkcjonalność nowoczesnej przestrzeni.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Każda platforma internetowa będzie musiała dokonać analizy ryzyka pod kątem treści przeznaczonych nie dla dzieci. Jeśli ryzyko jest znaczące, to trzeba będzie wprowadzić skuteczny system weryfikacji wieku. Strony, które tego nie zrobią, będą blokowane – zapowiada Ministerstwo Cyfryzacji.
Prezydent elekt Donald Trump mianował Richarda Grenella, byłego ambasadora w Niemczech i byłego p.o. dyrektora wywiadu narodowego, swoim „wysłannikiem ds. misji specjalnych”.
Brytyjska armia rozpoczęła testowe strzelanie z nowej broni - mowa o systemie laserowym wysokiej energii (HELWS) firmy Raytheon. Niszczył całe roje dronów.
Trzy niemieckie instytuty badania koniunktury przewidują nikły wzrost gospodarczy Niemiec w 2025 r. A Bundesbank zakłada wręcz zastój.
— Nikt lepiej ode mnie nie zna trudności sytuacji. Jestem świadomy Himalajów stojących przede mną. Uważam, że ta kwestia deficytu i długu jest kwestią będącą problemem moralnym, nie tylko finansowym — oświadczył Francois Bayrou podczas uroczystego przejęcia stanowiska premiera Francji od Michela Barniera przed siedzibą rządu, Hotelem Matignon.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas