Zaproszenie ich do udziału w uroczystościach, to – jak wynika z artykułów brytyjskich mediów – rekompensata, za pominięcie żołnierzy Sił Zbrojnych na Zachodzie w udziale w paradzie zwycięstwa, zorganizowanej w 1946 roku. Uczestniczyli w nich tylko przedstawiciele komunistycznej władzy.

Potwierdzenie zaproszenia polskich kombatantów na uroczystości w tym roku, otrzymaliśmy z Ambasady Rzeczypospolitej w Londynie.

Równolegle w Wielkiej Brytanii odbędą się uroczystości 80. rocznicy bitwy o Anglię, w której uczestniczyli polscy piloci. Wiele imprez promujących nasz udział w tych walkach wspiera ambasada, będą one organizowane przez różne organizacje polonijne. Jednocześnie powstał projekt mobilnej instalacji poświęconej polskim lotnikom, która będzie podróżowała po najważniejszych miejscach historycznych bitwy o Anglię. Projekt instalacji „Zwycięski lot 303" został stworzony przez Alexandra Smagę, austriackiego architekta o polskich korzeniach, m.in. autora pomnika AK, który powinien powstać w Krakowie. Smaga jest również autorem pomnika Polskich Lotników w Normandii, odsłoniętego w zeszłym roku na 75. rocznicę D-Day. Projekt „Zwycięski lot 303" składa się dwóch elementów: instalacji wystawowej w kształcie śmigła myśliwskiego samolotu Spitfire oraz sylwetek polskich asów myśliwskich ze stali.

Przewidziana jest ich ekspozycja w muzeum, ale także ustawienie ich na wybrzeżu morza, dzięki czemu wkomponują się w angielskie niebo. Wystawa będzie pokazywana od maja do października 2020 roku. Przewidywane przystanki angielskiej instalacji to m.in. Londyn, RAF Norholt, Southampton, Portsmouth, Coventry, Biggin Hill, Dover, Duxford i miejsca pamięci w hrabstwach Essex, Kent, Sussex i Hampshire. W Polsce wystawa będzie pokazywana w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku.

Kulminacją projektu będzie przystanek wystawy w Muzeum Bitwy o Anglię – The Battle of Britain Bunker w Uxbridge w Londynie, we wrześniu 2020 r. Autor projektu poszukuje sponsorów do realizacji wystawy, prowadzona jest też zbiórka crowdfundingowa na www.polakpotrafi.pl.