O efektach prac konserwatorskich w tym najstarszym polskim opactwie poinformował Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Malowidła zostały odkryte w czasie prac prowadzonych w krużgankach opactwa.
Herb piętnastowiecznego opata
Świadkiem gotyckiej przebudowy pod koniec średniowiecza jest znajdujący się w zworniku jednego z przęseł herb Rawicz, który przedstawia pannę na niedźwiedziu. Herbem tym posługiwał się Andrzej Ożga, opat tyniecki z lat 1477 -1486. „Na powierzchni płaskorzeźby udało się odnaleźć ślady pierwotnej malatury z poprawnymi heraldycznie kolorami. Z tego okresu pochodzą również fragmenty ornamentu gałęziowego. Nieco młodsze są z kolei motywy roślinne ze splecioną wstęgą (pierwsza połowa XVI wieku) i kartuszowe o cechach późnorenesansowych (pierwsza ćwierć XVII wieku). Udało się również odsłonić i uczytelnić namalowane w 1755 roku przez Andrzeja Radwańskiego - czołowego malarza późnobarokowego Krakowa - fragmenty dekoracji geometrycznych, mających podkreślać architekturę krużganków” - podają przedstawiciele SKOZK.
Czytaj więcej
Zwieńczenie wieży zegarowej na Wawelu w Krakowie podkreślone zostanie pasami pozłoconej blachy.
Prace konserwatorskie prowadzone są w ramach projektu realizowanego przez mnichów z Tyńca i Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, którego celem jest udostępnienie zwiedzającym trasy krużganków i podziemi klasztoru kryjących pozostałości najstarszej zabudowy wzgórza tynieckiego. Prace konserwatorskie w krużgankach będą kontynuowane.
Najstarszy działający klasztor w Polsce
W 2044 roku opactwo w Tyńcu będzie obchodziło 1000-lecie powstania. To bowiem najstarszy wciąż działający benedyktyński klasztor w Polsce.