Pierwszy raz temu wydarzeniu będzie towarzyszyła oprawa muzyczna, którą zapewni skrzypaczka i kompozytorka Maria Sławek.
Tradycja spotkań w ramach wydarzenia Pamięć/Zachor została zapoczątkowana w 2021 r. przez Muzeum KL Plaszow. Spotkanie w pierwszą niedzielę sierpnia ma symboliczne znaczenie, bowiem nawiązuje do wydarzeń, które miały miejsce w obozie latem 1944 r. W tzw. czarną niedzielę, 6 sierpnia 1944 r., w reakcji na wybuch powstania w Warszawie Niemcy aresztowali na ulicach Krakowa blisko 6 tysięcy mężczyzn i osadzili ich w obozie płaszowskim.
Lipiec i sierpień 1944 r. były też czasem zacierania śladów. Niemcy wysyłali w głąb III Rzeszy transporty więźniów, demontowali i wywozili elementy obozowej infrastruktury oraz palili ciała ofiar. Proces ten – podkreślają organizatorzy wydarzenia nie powiódł się w pełni. „Zostały materialne pozostałości i słowa ocalałych” – przypominają.
Czytaj więcej
15 marca o godz. 11 w Krakowie zostanie odsłonięta wystawa plenerowa „KL Plaszow. Miejsce po, mie...
Niemiecki obóz KL Plaszow
Niemiecki obóz Plaszow został utworzony w październiku 1942 roku na terenie dzielnic Podgórze i Woli Duchackiej. Początkowo, jako obóz pracy, był przeznaczony dla Żydów ze zlikwidowanego w marcu 1943 roku krakowskiego getta. W latach 1943-1944 osadzono w nim także Żydów z likwidowanych innych gett. W lipcu 1943 roku Niemcy utworzyli tam także obóz pracy wychowawczej dla Polaków, w którym przetrzymywano mieszkańców Krakowa. W styczniu 1944 roku został przekształcony w obóz koncentracyjny. Funkcjonował też jako obóz przejściowy dla kierowanych do KL Auschwitz węgierskich Żydów.