Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach w Szczecinie. 30 sierpnia o godz. 10.30 będzie uczestniczył w odsłonięciu Pomnika Bohaterów Stycznia’71 (Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie, Wały Chrobrego 4), a w południe w uroczystościach rocznicowych podpisania Porozumień Sierpniowych przy bramie głównej Stoczni Szczecińskiej (ul. Andrzeja Antosiewicza 1). Planowane jest wystąpienie Prezydenta RP.
Główne uroczystości odbędą się jednak Gdańsku. - Przed nami 43. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i 84. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Od wielu lat w Gdańsku staramy się te daty zestawiać razem, nie tylko dlatego, że następują dzień po dniu, ale także dlatego, że jest to pewna klamra walki z reżimami. Z jednej strony 1 września 1939 roku na Westerplatte rozpoczęła się wojna, która zmieniła obraz świata na kilkadziesiąt lat. Także tutaj, w Gdańsku 43 lata temu, dzięki solidarnościowemu strajkowi, ale także woli dialogu i rozmowy rozpoczął się demontaż systemu, który został ustanowiony po II wojnie światowej – powiedziała podczas prezentacji programu obchodów Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Czytaj więcej
Musimy głębiej sięgnąć do sumień, bo inaczej każda rocznica strajku w Stoczni Gdańskiej będzie boleć i uwierać. Sami zniszczyliśmy międzynarodowy mit Lecha Wałęsy, robiąc z niego agenta „Bolka”. A na zachodnich salonach czuliśmy się jeszcze zbyt niepewnie, aby zmitologizować „Solidarność”.
W programie Święta Wolności zaplanowano m.in. oprowadzania po wystawie Europejskiego Centrum Solidarności ze świadkami wydarzeń, wręczenie Medalu Wolności Słowa, dyskusje w ramach Etyki Solidarności. 30 sierpnia już po raz trzeci Fundacja Grand Press Medalem Wolności Słowa uhonoruje osoby angażujące się w działalność na rzecz dobra wspólnego, w tym m.in.: obywatelską, społeczną, kulturalną, artystyczną, naukową, dziennikarską i publicystyczną. Nagrody będą przyznane w trzech kategoriach: instytucja, media i obywatel/obywatelka.
- W całym programie obchodów warto zwrócić uwagę na trzy wydarzenia symboliczne. 31 sierpnia tradycyjnie, z autorkami i autorami polskiej demokracji otwieramy bramę numer 2. Także 31 sierpnia podczas wydarzenia „Etyka Solidarności” profesor Michał Bilewicz opowie, jakie znaczenie ma słowo Solidarność. W jaki sposób jest niszczone w naszej przestrzeni przez bardzo świadomy hejt, ale jak można też działać. Pięknym symbolem jest także wręczenie Medalu Wdzięczności. W tym roku, 31 sierpnia uhonorujemy ludzi, bez których wolnej Polski by nie było, czyli Zbigniewa Brzezińskiego i jego żonę Emilie Benes Brzezinski. Ich synem jest Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, który w imieniu rodziców przyjmie Medal Wdzięczności za wieloletnie wsparcie polskiej opozycji i Solidarności – mówił Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.