Jak rodziła się Solidarność. 43 lata od podpisania Porozumień Sierpniowych

43 lata temu zostały podpisane Porozumienia Sierpniowe. Obchody rocznicowe odbędą się w całym kraju, ale szczególnie wydarzenia te będą wspominane na Pomorzu: w Szczecinie i Gdańsku.

Publikacja: 29.08.2023 11:37

Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej

Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej

Foto: Krzysztof Korczyński

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach w Szczecinie. 30 sierpnia o godz. 10.30 będzie uczestniczył w odsłonięciu Pomnika Bohaterów Stycznia’71 (Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie, Wały Chrobrego 4), a w południe w uroczystościach rocznicowych podpisania Porozumień Sierpniowych przy bramie głównej Stoczni Szczecińskiej (ul. Andrzeja Antosiewicza 1). Planowane jest wystąpienie Prezydenta RP.

Główne uroczystości odbędą się jednak Gdańsku. - Przed nami 43. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i 84. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Od wielu lat w Gdańsku staramy się te daty zestawiać razem, nie tylko dlatego, że następują dzień po dniu, ale także dlatego, że jest to pewna klamra walki z reżimami. Z jednej strony 1 września 1939 roku na Westerplatte rozpoczęła się wojna, która zmieniła obraz świata na kilkadziesiąt lat. Także tutaj, w Gdańsku 43 lata temu, dzięki solidarnościowemu strajkowi, ale także woli dialogu i rozmowy rozpoczął się demontaż systemu, który został ustanowiony po II wojnie światowej – powiedziała podczas prezentacji programu obchodów Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Plus Minus
Jerzy Urban grzebie Solidarność. A pięć tygodni później…
Historia
ECS może stracić tablice z 21 postulatami strajku z 1980 r.
Historia Polski
Tysiąc lat koronacji Bolesława Chrobrego. Co się wydarzy w Gnieźnie?
Historia Polski
27 grudnia to święto państwowe: Co upamiętnia?
Historia Polski
80 lat bez Pałacu Saskiego. Niemcy z pełnym wyrachowaniem stworzyli plan zniszczenia Warszawy