Pałac Saski na razie na etapie odkrywanych piwnic. Co z planowaną datą oddania do użytku?

Już kilka miesięcy trwa przygotowywanie umowy na opracowanie koncepcji architektonicznej pierzei placu marszałka Piłsudskiego w Warszawie. Ma być ona podpisana do końca tego roku. Czy opóźni to planowaną inwestycję?

Publikacja: 02.07.2024 04:30

Wizualizacja placu marszałka Józefa Piłsudskiego po odbudowaniu Pałacu Saskiego i pobliskich kamieni

Wizualizacja placu marszałka Józefa Piłsudskiego po odbudowaniu Pałacu Saskiego i pobliskich kamienic według koncepcji pracowni WXCA.

Foto: WXCA

Jesienią poprzedniego roku międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej wygrała pracownia WXCA. Zdaniem architektów odbudowa „stanowi proces przywracania lub kształtowania na nowo tożsamości miasta przy jednoczesnym zaznaczeniu wagi i wpływów współczesności”, zatem jest to swoisty dialog pomiędzy pamięcią a aktualnymi potrzebami i uwarunkowaniami.

Architekci zaproponowali zespół brył w formie zewnętrznej z 1939 roku oraz ekspozycję zachowanych, oryginalnych elementów dekoracyjnych. W koncepcji pracowni WXCA ma zostać wyodrębniony Grób Nieznanego Żołnierza. Eksponowane będą też zachowane piwnice Pałacu Saskiego, wpisane w 2007 roku do rejestru zabytków. Nowym elementem będzie nadbudowa kamienicy przy ul. Królewskiej 8 w formie oplecionej roślinami ażurowej pergoli.

Tylko 9 zł z Płatnościami powtarzalnymi

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Opinie polityczno - społeczne
List czytelnika: Pałac Saski pozostaje w naszych umysłach i jego odbudowa nas uspokoi
Historia
Jakie są zagrożenia odbudowy Pałacu Saskiego
Kultura
Minister Sienkiewicz: Nowe władze odbudują Pałac Saski
Historia
Metro w krajach azjatyckich Część I: Japonia i Chiny
Historia
Przemysł amerykański wygrał wojnę