19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 14.01.2025 10:15 Publikacja: 02.07.2024 04:30
Wizualizacja placu marszałka Józefa Piłsudskiego po odbudowaniu Pałacu Saskiego i pobliskich kamienic według koncepcji pracowni WXCA.
Foto: WXCA
Jesienią poprzedniego roku międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej wygrała pracownia WXCA. Zdaniem architektów odbudowa „stanowi proces przywracania lub kształtowania na nowo tożsamości miasta przy jednoczesnym zaznaczeniu wagi i wpływów współczesności”, zatem jest to swoisty dialog pomiędzy pamięcią a aktualnymi potrzebami i uwarunkowaniami.
Architekci zaproponowali zespół brył w formie zewnętrznej z 1939 roku oraz ekspozycję zachowanych, oryginalnych elementów dekoracyjnych. W koncepcji pracowni WXCA ma zostać wyodrębniony Grób Nieznanego Żołnierza. Eksponowane będą też zachowane piwnice Pałacu Saskiego, wpisane w 2007 roku do rejestru zabytków. Nowym elementem będzie nadbudowa kamienicy przy ul. Królewskiej 8 w formie oplecionej roślinami ażurowej pergoli.
Domaganie się współfinansowania odbudowy Pałacu Saskiego przez Niemcy ma głęboką wymowę historyczną. To przecież na specjalny, barbarzyński rozkaz Hitlera po wybuchu powstania Warszawa miała zostać zburzona, a wszyscy jej mieszkańcy wymordowani. Rozważania co za te pieniądze można by wybudować w zamian są pustosłowiem.
W piątek powołana została Rada Odbudowy Pałacu Saskiego. O wyzwaniach jakie przed nią stają mówi „Rz” członek Rady dr Michał Laszczkowski, p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.
Minister kultury „w trosce o prawidłowe wydatkowanie środków publicznych oraz kierując się wolą należytej realizacji inwestycji” postanowił odwołać zarząd spółki Pałac Saski, odpowiadającej za odbudowę historycznej pierzei placu Piłsudskiego.
Politycy i światowi przywódcy nie zostaną zaproszeni do wygłoszenia przemówień z okazji 80. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz.
W kwietniu 2025 roku Fundacja Wolność i Demokracja wraz z ekspertami z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz z IPN, a także archeologami ukraińskimi rozpocznie prace ekshumacyjne w Puźnikach w Ukrainie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 13 na 14 stycznia ukraińskie drony atakowały cele w obwodach tulskim i saratowskim.
Chińscy właściciele TikToka rozważają sprzedaż jego amerykańskich aktywów Elonowi Muskowi - donosi agencja Bloomberga. W ten sposób mogą zareagować na widmo potencjalnej blokady tego serwisu w USA.
Najważniejsza impreza roku pokaże, czego nauczyła się reprezentacja Polski i selekcjoner Marcin Lijewski. Pierwszy mecz w środę z Niemcami.
W nocy ukraińskie drony zaatakowały kilka regionów Rosji. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania przedstawiające potężne pożary, m.in. w mieście Engels, gdzie znajduje się baza sił powietrznych Rosji, w której stacjonują strategiczne bombowce Tu-95.
Choroba, która nękała Egipt od zarania jego historii, po stuletniej walce została wyeliminowana - ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia.
Gdyby próbowano tworzyć składy mieszane, to my nie będziemy uczestniczyć w fikcjach - zapowiedział sędzia Sądu Najwyższego, prof. Włodzimierz Wróbel, komentując tzw. ustawę incydentalną marszałka Szymona Hołowni.
Koalicja Obywatelska wygrałaby wybory parlamentarne, gdyby doszło do nich w najbliższą niedzielę, ale PiS niemal zrównał się wynikiem z partią Donalda Tuska - wynika z sondażu firmy badawczej Opinia24 dla RMF FM.
Polak wpłynął w Melbourne na nowe wody i pokonał w pierwszej rundzie Holendra Tallona Griekspoora
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas