Z okazji 80. rocznicy zdobycia gmachu PAST-y przez powstańców warszawskich Archiwum Akt Nowych udostępniło tematyczną stronę poświęconą śladom powstańczych walk (aan.gov.pl/ zranionastolica).
Archiwum to od ponad 20 lat dokumentuje ślady walk prowadzonych w 1944 roku. Na stronie internetowej pokazane są zdjęcia takich miejsc. Całość rozpoczynają wykonane w latach powojennych przez Macieja Piekarskiego fotografie ruin pozostających w surowym stanie od czasów walk – pochodzą one ze zbioru Małgorzaty Karoliny Piekarskiej. Właściwą część galerii stanowi wybór fotografii wykonanych przez pracowników Archiwum Akt Nowych w latach 2004–2024.
Czytaj więcej
Odzyskanie niepodległości w 1918 r. to wydarzenie, z którego Polacy są najbardziej dumni. Na szarym końcu jest Powstanie Warszawskie. Dlaczego?
Gdzie można obejrzeć ślady walk powstańczych
Najwięcej „ran pamięci” można znaleźć na Śródmieściu, na Powiślu, na Mokotowie i Ochocie, nieco rzadziej można na nie natrafić na Żoliborzu, Bielanach, Woli oraz na Pradze. Takie ślady zachowały się m.in. na ul. Chmielnej 73B – na tzw. Domu Kolejowym, czy przy ul. Smolnej 14, gdzie udało się zachować fragment z dziurami w cokole kamienicy. W niektórych miejscach specjalnie zostawiono fragment elewacji z postrzelinami lub ochroniono je szybą. Takie miejsca można znaleźć w budynkach przy ul. Wilczej 72, Belwederskiej 32, Marcinkowskiego 7 czy zachodniej ścianie Hali Mirowskiej. Na elewacji budynku szkoły przy ul. Czarnieckiego 49 zachowało się 3 tysiące śladów ostrzału. Zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi zachowano je na wschodniej i północnej części fasady. Ślady wojny zachowały się też w arkadach przed Domem Artysty Plastyka przy ul. Mazowieckiej 11A.
Do dzisiaj zachowały się też napisy na murach. Jeden z najbardziej znanych znajduje się w podwórzu kamienicy przy ul. Brackiej 5, który upamiętnia poległego powstańca Antoniego Godlewskiego „Antka Rozpylacza”, który został w tym miejscu pochowany.