Wyrównanie z tytułu cen dostawy energii z podatkiem czy bez

Środki pieniężne uzyskiwane przez przedsiębiorców energetycznych w ramach systemu wyrównania stanowią ich przychód podatkowy, który trzeba wykazać już w momencie jego otrzymania.

Opodatkowanie VAT opłaty za przedwczesne zerwanie umowy

W obiegu prawnym nierzadko spotyka się umowy, w których strony zobowiązują się do zapłacenia jakieś formy opłaty czy rekompensaty za przedterminowe zerwanie umowy. Należy więc rozważyć, czy podatnik VAT, wobec którego zrywana jest umowa, de facto wyświadczy usługę, w zamian za którą otrzyma wynagrodzenie np. w postaci kary umownej.

Polska Strefa Inwestycji – następca specjalnych stref ekonomicznych

PSI to program, który w swym założeniu ma doprowadzić do szybszego rozwoju gospodarczego i prowadzenia nowych inwestycji na terenie całego kraju. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku SSE, wsparcie w ramach tego programu polega na zastosowaniu zwolnień podatkowych dla przedsiębiorców realizujących określone inwestycje.

Lokal usługowy może wyjątkowo stanowić ZCP

Skoro lokal wraz z ciążącymi na nim zobowiązaniami i należnościami będzie wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie, a nabywca będzie kontynuował prowadzoną dotychczas działalność gospodarczą (najem), to transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Rozliczenie daniny solidarnościowej

Danina solidarnościowa stanowi dodatkowe obciążenie dla osób o rocznych dochodach przekraczających 1 mln zł. Dotyczy stosunkowo niewielu podatników, niemniej sposób jej kalkulacji budzi spore wątpliwości.

Transakcje z podmiotami powiązanymi nie zawsze są przeszkodą w wyborze estońskiego CIT

Jednym z warunków wyboru ryczałtu od dochodów spółek jest osiąganie mniej niż 50 proc. przychodów z transakcji z podmiotami powiązanymi, w przypadku gdy nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma. Przyjęcie korzystnej definicji wartości dodanej nie wyłącza możliwości opodatkowania estońskim CIT.

Z dofinansowania nie odliczymy ulgi B+R

Rozliczając ulgę na badania i rozwój nie można w niej uwzględnić kosztów pokrytych dofinansowaniem ze środków otrzymanych z budżetu UE.

Na KSeF jeszcze długo poczekamy

Obowiązkowy system e-faktur ma zacząć obowiązywać od 1 lutego 2026 r., a więc prawie dwa lata później niż pierwotnie planowano.

Zabezpieczenie cen transferowych w usługach wewnątrzgrupowych

Usługi wewnątrzgrupowe stanowią trzon funkcjonowania grup kapitałowych, umożliwiając im efektywne zarządzanie zasobami oraz optymalizację kosztów. Transakcje usługowe budzą jednocześnie szczególne zainteresowanie organów skarbowych.

Jak przygotować się na wejście w życie KSeF

KSeF budzi nadal wiele wątpliwości zarówno w sferze czysto technicznej, zakresu obligatoryjności jego stosowania, jak i obsługi w aspekcie praktycznym.

Jak jest opodatkowana sprzedaż między członkami grupy VAT

Umowy sprzedaży zawierane pomiędzy członkami grupy VAT nie podlegają ani VAT, ani PCC. Wyjątkiem są umowy sprzedaży szeroko rozumianych nieruchomości oraz udziałów i akcji w spółkach handlowych.

NSA: kiedy firma w likwidacji może zapłacić mniej podatku od nieruchomości

Firma, która jest w trakcie likwidacji może zapłacić mniejszy podatek od nieruchomości. Musi jednak wykazać, że całkowicie zaprzestała dotychczasowej aktywności firmowej, a jej działania zmierzają jedynie do zamknięcia biznesu.

Wydatki na obronę Ojczyzny są podatkowym kosztem firmy

Przedsiębiorstwo, które wykonuje obowiązki wynikające z ustawy o obronie Ojczyzny, może zaliczyć związane z tym wydatki do kosztów uzyskania przychodów.

Zmiany w przepisach bhp. Czy wydatki pracodawcy są podatkowym kosztem?

Pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na monitory, podstawki, okulary i soczewki dla pracowników.

Wynajęte mieszkania w kosztach firmy

Przedsiębiorca realizujący kontrakt w Niemczech może rozliczyć w kosztach PIT czynsz za lokale dla podwykonawców.

Fundatorzy mogą zostać posądzeni o zamiar obejścia podatków

Opinia zabezpieczająca Szefa KAS powinna skłonić potencjalnych fundatorów do wnikliwego badania, czy czynności związane z założeniem fundacji rodzinnej nie zostaną uznane za unikanie opodatkowania.

Kontrola skarbówki w firmie. Zapadł ważny wyrok sądu

Wniosek podatnika o zawieszenie kontroli celno-skarbowej skarbówka musi załatwić formalnie postanowieniem, od którego służy zażalenie. I to nawet, gdy nie widzi podstaw, żeby kontrolę wstrzymać.

21 konkurs BCC na Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy rozstrzygnięty

W Ministerstwie Finansów odbył się kolejny finał organizowanego przez Business Centre Club konkursu na najlepiej funkcjonujące i przyjazne przedsiębiorcom Urzędy Skarbowe w Polsce.