Etos rodził się, gdy bili Rosjan

Żandarmeria Wojskowa organizuje uroczystości 184 rocznicy bitwy pod Dębem Wielkim. Bo tam w walce z Rosjanami narodził się etos żandarmów – tłumaczą wojskowi.

Aktualizacja: 29.03.2015 11:55 Publikacja: 28.03.2015 16:16

Uroczystości w Dębem Wielkim w poprzednim roku

Uroczystości w Dębem Wielkim w poprzednim roku

Foto: KG Żandarmerii Wojskowej, Sylwia Guzowska

Obchody odbędą się 29 marca w Dębem Wielkim. Rozpoczną się w południe mszą świętą w kościele pw. św. Piotra i Pawła przy ul. Warszawskiej 76. Przed tablicą upamiętniającą ppłk. Franciszka Sznajdego i podległych mu żandarmów zostaną złożone wieńce. W programie jest również występ orkiestry wojskowej, prezentacja sprzętu Żandarmerii Wojskowej i żołnierski poczęstunek.

31 marca 1831 roku pod Dębem Wielkim rozegrała się jedna z kluczowych bitew powstania listopadowego. Po serii polskich zwycięstw pod Dobrem, Stoczkiem Łukowskim i Olszynką Grochowską sytuacja nadal nie była rozstrzygnięta. Dlatego Rosjanie, rezygnując ze zdobycia Warszawy w ataku czołowym, postanowili rozdzielić swoje siły na trzy części. Dali w ten sposób wojskom powstańczym szansę rozgromienia osłabionego wroga. Polacy zdecydowali się na ofensywę w kierunku Siedlec. Centralne skrzydło wojsk carskich, które stanowił VI korpus gen. Rosena, czekało na nich właśnie w pobliżu Dębego.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Historia
Oskarżony prokurator stanu wojennego
Historia
Klub Polaczków. Schalke 04 ma 120 lat
Historia
Kiedy Bułgaria wyjaśni, co się stało na pokładzie samolotu w 1978 r.
Historia
Pomogliśmy im odejść z honorem. Powstanie w getcie warszawskim
Historia
Jan Karski: nietypowy polski bohater