Aktualizacja: 01.11.2024 00:34 Publikacja: 16.09.2023 11:46
Skrzynki i bańki na mleko w których ukryto Archiwum Ringelbluma
Foto: Wikipedia
Festiwal będzie odbywał się od 18 do 24 września.
- Pierwsza część Archiwum została odnaleziona w 1946 r. dzięki staraniom członków Oneg Szabat, którym udało się przeżyć wojnę. Pisarki Racheli Auerbach, której imieniem już wkrótce zostanie nazwany skwer na Muranowie, oraz sekretarza grupy Hersza Wassera. To ich wytrwałość pozwoliła odkryć jedno z najcenniejszych świadectw Zagłady. Obie części Archiwum są przechowywane w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma – przypomina dyrektorka ŻIH Monika Krawczyk.
Neutralność uratowałaby tysiące ludzi po aryjskiej stronie, lecz donosicieli i szmalcowników było więcej niż neutralnych - mówi Henryk Grynberg, pisarz.
Od tego, w jaki sposób specjaliści od cyberbezpieczeństwa wytłumaczą pracownikom reguły, zależy, czy te reguły będą stosowane na co dzień
„Wczoraj o 9 wieczór zastrzelono przed moim oknem żydowskiego chłopca w wieku 13–14 lat. Morderstwa dokonał polski policjant. Strzelał przez dziurę w murze i trafił chłopca prosto w serce” – napisał w dzienniku pod datą 28 maja 1942 Abraham Lewin.
Fundacja Trzy Trąby, która kultywuje radziwiłłowskie tradycje, przekazała w depozyt muzeum w Nieborowie obiekty, które dotychczas znajdowały się w prywatnej kolekcji.
80 lat temu, niespełna trzy miesiące po likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Lublin, powstało pierwsze na świecie muzeum poświęcone ofiarom II wojny światowej.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Prof. Roman Ciesielski (1924–2004), specjalista od mechaniki budowli, członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności, 20 marca 2002 r. wystosował obszerny i dobrze umotywowany wniosek na ręce prezesa PAU, w którym wskazywał, że powinna powstać jednostka integrująca przynajmniej tych techników, którym już przyznano status członków PAU.
31 maja 2025 r. w Braniewie odbędą się uroczystości beatyfikacyjne siostry M. Christophory Klomfass i jej 14 towarzyszek – ofiar komunizmu.
Zapisów w szlacheckich testamentach o tym, że pogrzeb ma być skromny, bez pompy, było wiele. Ale co z tego, kiedy rodzina miała inne pomysły w tej materii.
Opowieści o duchach i demonach są w Japonii nie tylko częścią folkloru, ale również pamięci historycznej. Wciąż są też bardzo żywe w popkulturze.
To nie Hollywood wymyśliło wampiry, strzygi i upiory. Są one tak stare jak cała cywilizacja. Współczesne horrory przy gusłach naszych przodków zdają się być jedynie przyjemną i prostą rozrywką.
„Lokis” Janusza Majewskiego to nie tylko udany i pełen uroku eksperyment z kinem gatunkowym w czasach mrocznych. Oglądany po latach, prowokuje też do refleksji nad osobliwościami literatury XIX wieku, zawiłościami lingwistycznymi, a przede wszystkim nad specyfiką mitologii bałtyckiej.
Znany amerykański biolog i pisarz Edward O. Wilson, autor słynnej powieści „Mrowisko”, stwierdził kiedyś, że „człowiek wciąż ma emocje na poziomie epoki kamienia łupanego, instytucje ze średniowiecza, a technikę o boskich możliwościach”.
Człowiekiem, który zbudował pierwszą działającą sieć neuronową, był Frank Rosenblatt z Cornell Laboratory. Opracował tzw. perceptron – urządzenie elektroniczne, które zostało stworzone zgodnie z zasadami biologii i wykazywało zdolność uczenia się. Co ciekawe, Rosenblatt był psychologiem, a nie informatykiem.
Władze Lwowa poprosiły o pomoc w odnowieniu jednego zabytkowego budynku, który został uszkodzony w czasie rosyjskiego ataku rakietowego na to miasto.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas